עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy איך בונים קיקר

הכל מתחיל, כשהאתר בו אתם גולשים עוד לא בנה את הסנופארק שלו, או במקרה שלנו, כשהאתר בכלל לא מתכוון לבנות סנופארק.  אז מה עושים? בונים קיקר לבד!
כן כן, במו ידיכם אתם יכולים לבנות קיקר, שיספק כל דחף "פריסטיילי" שיש לכם.

על-מנת לבנות קיקר טוב, יש מספר דברים חשובים שצריך לעשות.
קודם כל, המיקום. צריך למצוא מקום טוב, בו לא תגמרו בתוך עץ, או לא תהרסו את הברכיים ואת עכוזכם ותאלצו ללכת כמו קאובוי, במשך כמה ימים טובים. תדאגו שאזור הנחיתה רחב ונטול עצים, או מה שיותר אקטואלי לגבי החרמון, סלעים וגולשים אחרים.
דבר נוסף בו תצטרכו להתחשב בזמן בדיקת הנחיתה, הוא האם המדרון משופע מספיק, בכדי שלא תנחתו על שטוח ותהרסו לעצמכם את הברכיים והגב.
מה שבהחלט יקל על בחירת המיקום ויבטיח את איכות הנחיתה, הוא לבנות את הקיקר במקום בו כבר ראיתם קיקר בעבר.
כדי לנחות צריך קודם כל לעלות לאויר, ובשביל זה צריך מומנט. את המומנט מקבלים כמובן ב"אין-ראן" (in-run), או מסלול הגישה בעברית צחה. חשוב שמסלול הגישה יהיה חלק, משופע וארוך מספיק, על מנת לקבל את המומנט הדרוש.
בחירת המיקום זו אומנות, וככל שתבנו יותר קיקרים, כך תשתפר יכולת מציאת המיקומים שלכם. פשוט תנסו מספר מקומות, עד שתמצאו אחד שעובד.

ברגע שמצאתם מקום טוב בו יש נחיתה רחבה ופנויה, עם הרבה שלג ומסלול גישה ישיר ונוח, הגיע הזמן לבנות את הקיקר עצמו.
קחו את כל הבורדים ו\או הסקיז שיש לכם, תנעצו אותם בשלג אנכית צמודים זה לזה, כך שהבייסים פונים לכיוון מסלול הגישה, והביינדינגס בכיוון הנחיתה. אם יש לכם מספיק בורדים בכדי ליצור את הקיר של הקיקר, תנעצו את יתרת הבורדים בקצה, במאונך לבורדים שכבר שם, כך שתהיה זווית של 90 מעלות בין הבורדים. – קצה הקיקר צריך להיות מרובע. הבורדים צריכים ליצור מסגרת לתוכה תזרקו שלג לבניית הקיקר.
בזמן שתחליטו על רוחב הקיקר, רק תזכרו שרחב זה טוב. קיקר אנורקסי, יהיה ברוחב של לפחות חצי מטר וקיקר אידאלי צריך להיות בסביבות ה-1.20 מטר. קיקר צר יקשה על ביצוע ספינים גדולים ותרגילים טכנים אחרים.

עכשיו הגיע הזמן להוציא את אתי-החפירה ולהתחיל לזרוק שלג לתוך המסגרת שבניתם קודם. רק בזהירות לא להפיל את הבורדים, אין דבר שימנע מהם לטוס במורד ההר ולהעלם, מה שבהחלט יכול להרוס לכם את היום. ברגע שנוצרה ערמה בתוך המסגרת, כדאי לשלוח כמה חבר'ה שידחפו את הבורדים לתוך הערמה\קיקר בהתהוות, על מנת להדק את השלג. לאחר מכן, קחו בורד אחד ששמרתם בצד, תפסו אותו מהביינדינגס, והדקו את הקיקר מלמעלה. חשוב להקפיד על הידוק השלג, לאורך כל הבנייה. קיקר שיתפרק אחרי שתי הקפיצות הראשונות, יגרום לכם להראות כמו פוץ וחברכם לא יעריכו את העובדה שהעבדתם אותם, בשביל ערמת שלג חסרת תועלת. חזרו על שלבים אלו עד שתיווצר צורה בסיסית של קיקר.

קיקר טוב, יכול להיות בעל מבחר גדול של צורות, במיוחד כשמדובר בקצה הקיקר. צורת הקצה היא שתקבע לבסוף את איכות הקיקר. הגיאוגרפיה של הסביבה, היא שתיקבע איזה צורה היא המתאימה. קצה ישר יזרוק את הגולש יותר קדימה מאשר למעלה, וקצה רגיל-משופע כלפי מעלה- יזרוק את הגולש גם למעלה וגם קדימה. גם בניית הקצה האידיאלי דורשת תרגול רב. המשיכו לשחק עם הצורה עד שהקצה יעבוד טוב, ואז תעזבו את הקיקר לנפשו, ותתחילו לקרוע.

 


קטע המעבר בין מסלול הגישה, לקיקר עצמו הוא קריטי ביותר לבניית קיקר טוב. גם כאן, הקפידו שקטע המעבר יהיה רחב וארוך. אין דבר גרוע יותר מאשר קפיצה שפתאום מתחילה ובאותה פתאומיות נגמרת. תדאגו שקטע המעבר מספיק ארוך על מנת שתוכלו להיערך לתרגיל המטורף, שעובר לכם בראש כבר שבוע.

איך שהקיקר מתקרב להשלמתו, שלחו מישהו שיתחיל לעבוד על מסלול הגישה (בדרך כלל זה שעמד והתרברב עד כמה הוא הולך לקפוץ יותר גבוה מכם ולא עזר יותר מידי במחלקת העברת השלג). כדאי לוודא שיש שביל צעדים טוב ליד מסלול הגישה, בשביל להקל על הטיפוס של כולם. הודיעו לבחור הנבחר לטפס עד לגובה בו ירגיש בנוח, ואז עוד כמה מטרים למעלה (בשבילכם כמובן). הוא צריך להתחבר לבורד שלו ולגלוש ב"סייד-סליפינג" (side-slipping) ישר למטה עד לקיקר. ברגע שהוא יגיע לקטע המעבר, תגידו לו שיקפוץ קצת במקום, בניצב למסלול הגישה, בכדי שוב להדק את הקפיצה. אחרי שהוא סיים להדק, שלחו אותו למעלה פעם נוספת, אך הקפידו שהוא יעלה בשביל הצעדים ולא על מסלול הגישה, ושיחזור על התהליך כולו. רק הפעם, שירד בדיוק ליד איפה שהוא ירד בפעם הראשונה, כך שמסלול הגישה יהיה כפול ברוחבו.
חשוב לשמור שכולם יעלו רק על שביל הצעדים ולא על מסלול הגישה עצמו.

אחרי שיש לכם יותר ממספיק שלג על הקיקר, הגיע הזמן לעצב. הוציאו את הבורדים, אך רק לאחר שהידקתם עוד פעם אחת את הקיקר עם כל משקל גופכם מכל הכיוונים. השתמשו באתי-החפירה על מנת לגרד שלג מיותר מהקיקר ובכדי לעצב את הקצה. אם אתם רוצים לקחת את הזמן ולעשות את הקיקר שלכם יפה ועם לוק מקצועי, גלפו גם את צידיו, ועשו אותם ישרים וחלקים.

עכשיו, כשהידע בידיכם, הגיע הזמן לצאת לשלג ולהתחיל לבנות. בהצלחה!!

מאת: יונתן קלצבסקי

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ