עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > כתבות בנושא סקי וסנובורד
שתף  
General קריג קלי

הסנדק? אבי הספורט? הגולש הטוב בעולם? כינוים אלה, ועוד רבים אחרים, עולים כשמדברים על קריג קלי, מודל לחיקוי לאלפי גולשים ברחבי העולם.

קריג אלמר קלי נולד ב1 באפריל 1966. למרות שהוריו ראו בו תחילה "ילד ניסיון", התבר כי הם בכל זאת עשו משהו נכון. בגן הילדים, צביעת חוברות ולמידת הא-ב שיעמו אותו, מפני שכבר ידע לקרוא. באמצע כיתה ג', הוא הוקפץ לכיתה ד'. מאז, קריג קלי תמיד היה צעד אחד קדימה. הוא היה הראשון בית הספר שלו, שהחליק עם סקיטבורד על רמפות, שגלש גלים, שהתחרה באופנים, ולבסוף גם הראשון על סנובורד.

ב1979 עבר לושינגטון (המדינה, לא הבירה) ובחורף 1981, אבא של חבר שלו, שהיה בעל חנות אופנים שהזמינה כמה בורדים של ברטון כניסיון, הציע לו לעשות סיבוב על סנובורד. בעל החנות הניח כי אם קריג יאהב את זה, כל הילדים האחרים ירצו גם.
הוא לקח את קריג להר ביקר (Mount Baker) והם גלשו בפאודר בצידי הכביש, מפני שב1981, האתר לא נתן לבורדרים להיכנס. קריג התאהב מיד ושכנע את אביו לת לו את הכסף לקנות בורד משלו. כמגפים, הוא לקח זוג נעלי ספורט וציפה אותם בלקה כחומר איטום. אחרי שמנהל האתר של הר ביקר ראה מה קריג יודע לעשות על סנובורד, הוא ריכך את עמדתו, ובאביב 1982 הוא התיר לבורדרים להיכנס לאתר על תקן תקופת מבחן.

בשנתו האחרונה בתיכון, קריג היה כבר שגריר של הספורט הלבן, מפיץ את השמועה בין חבריו, אך עדין לא ראה בכך פוטנציאל לקרירה. הוא רצה לכת לאוניברסיטה, לכן הוא העמיס את מערכת השעות שלו כמעט בכל מקצוע ריאלי אפשרי – מתמטיקה מתקדמת, פיסיקה, מדעי המחשב וכימיה. המוצע שלו היה הגבוה ביותר בשכבה שלו.

בסוף החורף, קריג היה מספונסר על ידי עוד חנות אופנים, שגם היא מכרה סנובורדים – של ברטון ושל המותג השולט השני – סימס. בעל החנות אמר למיסד סימס – טום סימס – כי כדאי לו להעיף מבט בהר ביקר ובכשרון מקומי בשם קריג קלי. טום סימס, שהיה ידוע בזיהוי כשרון סנובורד, גלש עם קריג בחורף 1983. בסוף היום, נתן טום לקריג את הבורד האישי שלו (FE 1500) ולחץ את ידו.

בגיל 17 התקבל קריג לאוניברסיטת ושינגטון וכמקצוע עיקרי לקח כימיה. בית האחוה בו הוא היה חבר, וידוע כ"הסנובורדר", היתה מסורת שנקראה "חצי שעה של גיהינום". זו היתה חצי שעה של הפסקה מהלימודים בערבים לשחרור לחץ. בהפסקה זו, נהג קריג לשים במערכת שלו להקות מטאל שונות (כמו הסקורפיונס, ג'ודאס פריסט וכו), להגביר עד הסוף ולקפוץ על המיטה שלו עם הסנובורד. הוא הרס עשרות מזרונים ושבר בורדים באופן סדיר.

לבסוף, נשלח לקריג חוזה לחתימה, שיצרף אותו לנבחרת הרשמית של סימס. על הצד החוקי של החוזה ידובר עוד רבות בית המשפט בהמשך הקרירה שלו. אך בזמנו, התיעץ קריג עם חבריו לבית האחוה, שאמרו לו, שהוא יכול לחתום בלי בעיה, כי הוא קטין ולכן החוזה לא מחיב.

ב1985, החל קריג להתחרות והיה אחד מהחברים המיסדים של ה-
Mount Baker Hard Core הידועים לשמצה, שהיתה קבוצה של גולשים מוכשרים.
הוא הופיע בAbsolutely Radical – מגזין הסנובורד הראשון בעולם, שיצא בחורף 1985. התמונות הראשונות שלו שפורסמו היו אחת בתחרות דאון-היל,והשניה בחצי צינור כשהוא עושה method, שנקרא בזמנו table top. תמונות אלה הופיעו בעמודים 14-15. בעמוד 11 הופיעו תוצאות התחרות הראשונה שלו – תחרות סלאלום, בה קריג לקח מקום רביעי. את המקום הראשון לקח טום סימס. בעמוד 21 היו תוצאות התחרות השניה, בה לקח קריג את המקום השלישי בחצי הצינור, שגם בה לקח טום סימס את המקום הראשון.
בתום עונת התחרויות הראשונה שלו, סים  קריג במקום השני בשתי תחרויות נוספות, והרגיש כי הניצחון אינו רחוק. הרגשתו היתה נכונה. במרץ של אותה שנה, הוא ניצח בתחרות סלאלום בושינגטון, ואז עוד פעם בתחרות סלאלום בקולורדו, שלימים תהפוך לאליפות העולם היוקרתית בסנובורד.
משטעם את טעם הניצחון, נכנס קריג למשטר מוקד של לימודים ואימוני סנובורד.
בין הלימודים לסנובורד, היה קריג ידוע במתיחות שלו. פעם הוא קשר חבר למטלה הסנובורד של מכוניתו ונסע כך במעלה הר ביקר (וקיבל על כך דו"ח בשל סיכון קטין).

ב1987 פנה קריג קלי לחברה שבה היה חתום (שתיוכה בינו לבין סימס), בקשה לבטל את החוזה ונתקל בקשים. למרות שטום סימס לא היה מרוצה מעזיבתו של קריג הוא לא ראה בעין יפה את תביעת החברה המתוכת נגד קריג והחליט לנתק עימה את הקשר.התביעה הביאה למשפט את קריג וברטון.
בית המשפט הוחלט כי קריג יוכל לגלוש על בורדים של ברטון, אך לא גרפיקה. החלטה זו הולידה את קמפין הפרסום הגאוני של הבורד הראשון על שמו של קריג. לבורד בעצם קראו "התעלומה" (mystery air), אך כולם ידעו שזהו הבורד של קריג קלי. בורד זה היה לאחד הבורדים הנמכרים ביותר של ברטון בכל הזמנים.

לאחר המשפט, היה ברור לקריג כי הסנובורד טומן בחובו קרירה, שתהיה מושלמת עבורו.
עם מחשבה זו, הוא החליט כי הלימודים רק ימנעו מנו להשיג את המטרה. הוריו תמכו בהחלטתו, והוא המשיך לגרוף תארים עולמים בכל מקצי הסנובורד (מרוץ, פריסטיל וכו).
אז הוא פרש מהמרוצים והתמקד בחצי הצינור. ג'יק ברטון ורבים מחבריו האמינו כי זו היתה החלטה שגויה, אך קריג רק אמר "סמכו עלי". כפי שניתן לראות, הפריסטיל אכן השתלט על עולם הסנובורד. אחרי שלוש שנים של שליטה מוחלטת בענף, קריג התעיף מהלחץ והשליליות של התחרויות, והחליט להתמקד בפריריד. כל פעם שקריג עבר סגנון, עולם הסנובורד בא בעקבותיו.
ב1991, כשקריג פרש סופית מהתחרויות בעוד הוא בשיאו, העולם רצה לדעת למה.
בראיון למגזין סנובורד יפני, אמר קריג כי סנובורד זה דבר שצריך לעשות בתנאים של עצמך. החברה מלאה בחוקים, והזמן שבילה על הר, הוא שנתן לו את החופש מכל הגבלות.

עולם הסנובורד התגבר על מספר לא קטן של מכשולים אך בכל זאת גדל, התפתח וצבר פופולריות בקרב הציבור הרחב. מקרה אחד, כן הצליח לזעזע את עולם הסנובורד.
ב20 בינואר 2003, בעת שהדריך קבוצה של סקירים ובורדרים באק-קאנטרי של בריטיש קולומביה (קנדה), הם נקלעו למפולת שלגים. אפילו קלי שהיה מומחה מפולות ושועל קרבות ותיק בשלג מסוכן לא היה מוכן. קריג קלי ושישה אחרים לא שרדו.
קריג קלי שאהבתו לספורט השלג לא עמדה בספק מעולם, סים את חיו על השלג ובצורה אירונית שכזו, את חיו נטל השלג עצמו.

קריג היה בן 36 והשאיר בת, אוליביה, והחברה לחים, סבינה. מאות אלפי גולשים ברחבי העולם עדין מתאבלים על מותו של הגולש הטוב בכל הזמנים, קריג קלי. 

סגנון הגלישה, הרעיונות ואהבתו של קריג השפיעו על עולם הסנובורד באין ספור דרכים. קריג היה ארבע פעמים אלוף העולם, שלוש פעמים אלוף ארצות הברית, 3 פעמים זוכה תחרות הסלאלום של הר ביקר, וב2002 אף זכה בפרס טרני (tranny award) כמחוה להישגים ותרומתו הרבה לסנובורד.

מאת: יונתן קלצבסקי


 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ