עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy סנופארק

כגולש פארקים ומכור אמיתי, כשנתבקשתי לכתוב מאמר על סנופארק היתי בענים. חשבתי, שכתבה על סנופארק זה בטח הדבר הקל ביותר שיכלו לת לי לכתוב עליו. אבל אז התחלתי לדפדף ומהר מאוד הבנתי שסנופארק מכיל כל כך הרבה חומר ומידע, שגם לגולש פארקים מסור כמוני הכתבה הפכה לאתגר. הבנתי מהר מאוד שהידע בנושא הוא עצום וכמעט אין סופי, הבנתי מהר מאוד שהסנופארק הוא הרבה יותר מקיקר ואיזה פאן בוקס.

סנופארק זו אומנות. סוג של תשוקה שמעולם לא פגשתי עד אותו היום שהגעתי לשערי הפארק.
אתה נעמד מול העוצמה והיופי והשלמות של המקום, כמו לראות בכל פעם מחדש את  אחד משבעת פלאי תבל, פשוט עוצר נשימה, אתה עוצם עינים ואחרי כמה שניות פותח אותן ועדין לא מאמין שזה אמיתי עד שקצת משפשפים את העינים ואז מבינים, זה לא עוד חלום.

הסנופארק מביא את החויה האולטימטיבית בפני הגולש. מולך ניצבים מתקנים בכל מקום בכל גודל ובכל צורה אפשרית, זה כמו להיכנס לדיסניורלד בגיל הבר מצוה, אתה פשוט לא יודע מה לבחור, אתה רוצה לנסות כל דבר, לנצל כל שניה אפשרית וליהנות מכל רגע.

ברגע שאני עובר את שערי הפארק אני מרגיש סוג של זרם, ריגוש שעובר בכל כולי, בהתחלה מרגיש יותר כמו פחד שעובר לאורך כל הגוף, ולאחר מכן נהפך לאדרנלין טהור שזורם בכל וריד בגוף. אני קופץ ונוחת והסקרנות משתלטת עלי, שואבת אותי לעולם שבו זה רק אני מול הפארק.
העיקר שהרגע לא יגמר, פשוט רק לרחף ולרחף....

סנופארק בשבילי הוא יותר מקפיצות, זהו סגנון חים, סגנון של גלישה נינוחה ורגועה, ועם זאת מלאה בכל תכונה אנושית, אם זה פחד, אומץ או ריגוש שמגיע לכל עצם ולכל שריר בגוף.

אנחנו גולשי הפארקים לא צריכים הרבה שלג, את הנוף הקסום, או את העצים הפורחים אלא אך ורק את הפארק- לא מסתפקים במה שהטבע נתן, כל רגע בפארק זה רגע שנחרט, שבחים לא שוכחים, שאני מתחיל את יומי בסנופארק, היום מרגיש כמו שעה והשעה מרגישה כמו שניה. אלברט אינשטין אמר :" שים ידך על תנור חם למשך דקה וזה יראה לך כשעה, שב ליד אישה יפה שעה וזה יראה לך כדקה, זו יחסות", הרגשה בסנופארק היא בדיוק כמו שאינשטין מסביר, רק שהאישה היפה היא לא אחר מהפארק.

הסנופארק מאגד בתוכו כל מתקן שעשועים לגולש, גן עדן עלי האדמות, זה המקום להראות מה אתה יודע, המטרה להגיע כמה שיותר גבוה וכמה שיותר בסטיל, לחשוב כמה שפחות, לזרום, זהו המקום שוכחים בו את כל הצרות, את כל הבעיות, ורק נהנים, כי הסנופארק זה בפשטות החים הטובים.

 


סנופארק התפרץ לסנובורד מתרבות הפריסטיל(תרבות הסקיטבורד וגלישת הגלים) שהתפתחה  בתחילת שנות ה 80 על הר,גולשים לא הסתפקו בגלישה דאון היל אלא חיפשו אתגרים חדשים.
 ב 1979  פול גריוס ביצע פריסטיל דמו במשיגן וגרם לקהל לצרוח לעברו , בזמן שביצע תרגילים כמו 360 (סיבוב מלא באויר),פרונטפליפ (סאלטה קדימה) וכו'...
הסנופארק החל את דרכו בצפון אמריקה ואז החל להגיע לכל מקום ולכל פינה על הגלוב,כיום כמעט ולא קימים אתרים לא סנופארק,בשל הסיבה שסנופארק הפך לחלק מרכזי אצל רוב גדול מהגולשים בעולם.

הסנופארק במהותו הוא אזור מגודר ,שבשביל להיכנס אליו  נדרש ציוד בסיסי כמו בורד, בינד, נעלים ובחלק מהפארקים חובה גם קסדה.
הפארק מתחלק לחלקים שמרביתם מתבטאים ברמה ,פארקים למתחילים,בינונים ומתקדמים.

בשביל להבין סנופארק ,צריך ידע בסיסי במילון המושגים של גלישת פריסטיל.
אחד מהבעיות בשפה העברית שעדין לא המציאו מילים לשם כך ולכן הגולשים משתמשים בשם הלועזי.


מסלול גישה לקפיצה  (approach) – מסלול הגישה למתקן ,(ריל,קפיצה ,פיפ וכו'..).המסלול בקו ישר לקראת הקפיצה.
מסלול הגישה נמצא לפני הקפיצה והוא בנוי בכדי להעניק לגולש את כל המרחב הרצוי להכין את המהירות הרצויה והמתאימה לגובה הקפיצה או אורכה.
לכל גולש יש טכניקות שונות בסגנון ותנועות לקראת הקפיצה. לא מומלץ לעמוד במסלול הגישה.

אזור הנחיתה (landing zone) – זהו האזור אחרי הקפיצה ,אחרי שהגולש מסים את התרגיל באויר, הגולש נוחת באזור זה, ובגל המהירות והתמרון באויר הגולש עדין נע במהירות גבוה ולכן דרוש לו אזור נחיתה רחב וארוך.לא מומלץ לעצור במקום זה ,זה פוגע במשטח הנחיתה,לא מומלץ לעמוד במקום זה ,זה מסכן את הגולש ואת הקופץ,אחרי שנוחתים/מתרסקים חובה לעזוב את אזור הנחיתה בשביל למנוע מגולש אחר להיפגע.לפני הקפיצה מומלץ לבדוק שהאזור נקי מגולשים.

תרגיל- (maneuver) – התרגיל ,השהיה באויר,התפיסה בורד (grab),הסטיל (חשיבות גבוה בסנובורד), בעצם כל דבר שאתה עושה בין המראה לנחיתה.
המטרה להיות כמה שיותר באויר,אם כמה שיותר סטיל כמו: אינדי, רודיאו, בקפליפ ,קאב ,הקוןפליפ, מטהוד ,סטלפיש,ג'אפן,מיוט וכו'...

המראה (takeoff)- התנועה שהגולש מבצע לקראת התרגיל בכל סוג של המתקן בפארק,המראה מתבצעת ע"י אולי (pop ,ollie),המראה מתבצעת בדיוק ברגע שהגולש עוזב את הליפ (הקצה) של הקפיצה.

הזמן באויר (airtime)-השהיה של הגולש באויר ,בלי מגע עם השלג.

דרופינג (dropping) –המילה שאומר הגולש שהוא מתקדם לכיון מסלול הגישה למתקן (ריל ,קיקר וכו'...) ,בעצם ע"י כך מודיע הגולש לחבורת הגולשים שמחכים לקפיצה שאתה עומד להתקדם לקפיצה.

מתקן (feature) –כל המתקנים שנמצאים בתוך הסנופארק כגון ריל,קיקר (קפיצה),ספין,בוקס,האף פיפ,קורטר פיפ,טיבל וכו'..

גלישה הפוך (switch)-גלישה אחורה,הכונה גלישה עם הרגל האחורית קדימה,ניקרא גם פיקי (fakie).

(knuckle)-פסגת אזור הנחיתה בקפיצה מסוג טיבלטופ (tabletop jump).
זהו האזור שמנו הקופץ יכול כבר לנחות.

ליפ (lip)- הקצה של הקיקר.

המתקנים בסנופארק

פאן בוקס- בדרך כל ריבוע מלבני ,גבוה מהשלג ורחב יותר מריל.
לפני הבוקס קים קיקר קטן,בחלק מהקפיצות גם מחוברת לבוקס ,המטרה של הבוקס הוא בשביל שהגולש יביא גרינד,סליד על הבוקס בתרגילים שונים כמו  50-50 ,בורדסליד וכו.
הבוקס מתאים יותר למתחילים משום שהוא רחב יותר לכן רמת הגלישה הנדרשת בשביל לסים את הבוקס דרוש רמת גלישה סבירה.הבוקס קים בכל הצורות והרמות.
קימים בוקסים בהרבה צורות כגון:
קו ישר
קשת
האות אס (s)
v  הפוך.
האות סי (c)
וכו'...

הבוקסים מתחלקים לרמות כמו גובה הפן בוקס מהקרקע ,אורכו (קימים בוקסים לאורך של 10 מטר)
וצורתם שכמו בוקס בצורת האות סי דורש ניסיון על הבוקס.


חצי צינור (super pipe,half pipe)-מבנה משלג שבשני הצדים יש קירות באותו הגובה ובאותה צורה. גלישה בהאלף פיפ מאפשרת לגולש לנוע מקיר אחד לשני ע"י קפיצות וביצועי סנובורד באויר.
האלף פיפ בנוי שרוחבו בין 10-18 מטר,גובהו בין 1.5-3 מטר,אורכו בין 50 ל 100 מטר, האזור השטוח ניקרא פלט (flat).
אלף פיפ הפך עם השנים לתחום בולט ומאתגר בתחום הפריסטיל ,והיום אפשר לראות את האלף פיפ בתחרויות אולימפיות.
גלישה בהאלף פיפ דורשת גלישה ברמה גבוה מאוד ולגן דורשת הרבה עבודה וזמן.
גלישה בתוך האלף פיפ דורשת בורדים קשיחים יותר מבורדים רגילים לא כמו בורדים לרילים שהם רכים (בורדים לפארק).הבדל בין בורדים אול ארואנד (לכל סגנונות הגלישה) לבין בורדים להאף פיפ שהסכינים בקצות יותר דקיקות בשביל היאחזות יותר טובה בקרח.
גלישה בהאלף פיפ היא לא למתחילים היא דורשת שליטה רבה על הסכינים,בשביל לגלוש בהאלףפיפ חובה לדעת גלישה בפיקי (גלישה על הרגל האחורית קדימה).
מאחר שהשלג שמנו בנוי האלף פיפ רובו קשיח(קרח) ,מומלץ לחבוש קסדה ומיגון בשביל לשמור על ביטחון עצמותיך.(-:

ג'אמפ (jump, hitׂ(- קפיצה שבנויה בצורת רמפה ,מטרתה  לקפוץ ותפוס כמו שיותר אויר.
(catch air).

סוגים:
היפ-קפיצה שמיד לאחר הקפיצה יש אזור נחיתה (דומה למשלוש)
טיבלטופ( -(tabletopרמפה להמראה,לאחר מכן אזור שטוח (זה האזור שאסור לנחות עליו וצריך לעבור אותו באויר) ולאחר האזור השטוח (flat deck) יש אזור נחיתה.
לויתן (whale) –קים אזור המראה ואז האזור השטוח אינו מקביל לקרקע אלא עולה כלפי מעלה ואז לאחר מכן יש אזור נחיתה. הקפיצה בדרך כל תהיה יותר בשביל לתפוס גובה מאשר אורך ,כה שאזור הנחיתה גבוה יותר מאשר אזור הנחיתה בטיבלטופ.

קיקר- הרמפה של הקפיצה,המקום שמנו הגולש מריא לעבר אזור הנחיתה.


רבע צינור(quarter pipe)- חצי של האות U  .
המטרה של הגולש להגיע במהירות ולקפוץ את הקורטרפיפ לבצע תרגיל ואז לחזור לאותו מקום שהמראת מנו.
הקורטר פיפ בדרך כל בסוף הסנופארק.אחת מהמטרות של הקורטרפיפ היא למד על האלףפיפ משום שבקוקרטרפיפ אתה יכול להגיע למהירות גבוה יותר ולכן בקורטרפיפ אפשר להגיע לגובה גבוה יותר מאשר בהאלף פיפ,וכמובן בשביל לקבל ניסיון וסגנון גלישה.
גם הקורטרפיפ היא תחרות בפני עצמה,קימים כמה סוגים של תחרויות בקורטרפיפ האחד מהם הוא להגיע לגובה המירבי,השיא עומד על גובה של 9.3 מטר באויר מעל הקורטרפיפ ,השיאן היקי סורוסה.


מעקה (rail)-כל סוג של חומר שהוצב על הקרקע בשביל להחליק עליו(לגלוש עליו).
המעקה יכול להיות מורכב מחומרים כמו עץ,ברזל,פלסטיק.

סוגים:
ישר-מעקה ישר (straight)
קשת (rainbow) מעקה בצורה של קשת
מעקה שטוח שהוא על הקרקע.
מעקה שכיונו כלפי מעלה.
מעקה שכיונו כלפי מטה.
מעקה שמתפתל כמו האות s,c
מעקה בצורת משולש.מתחיל כלפי מעלה ובאמצע יורד למטה.

המעקים יבואו בגבהים שונים באורכים שונים,המטרה לאתגר כמה שיותר את גולשי המעקים,ע"י גובה אורך וצורת הריל.


ספין(spine)- שילוב של קורטרפיפ וקיקר .הספין בנוי בצורת פירמידה, שבהתחלה קים קיקר שזויתו גבוה ,הגולש צובר גובה ,ולאחר מכן הנחיתה היא לא בהמשך הקפיצה אלא לצד המראה.
ז"א שבדרך כל אתה משיך קדימה אך הנחיתה לא תהיה מולך אלא לצידך הימני או השמאלי ,בדרך כל לצד הימני.


6 האתרים המומלצים לגלישה בפארק הם:

1.ויסטלר בלקומפ (קנדה)
2.ליק לואיס (קנדה)
3.ביר מאונטין (ארה"ב)
4.סנופארק  (ניו זילנד)
5.סלן (שודיה)
6.ליויניו (איטליה)

 

חשוב לזכור שגלישה בפארק דורשת מיגון כגון קסדה ,מגני גב,כפות עם מיגון וכו'...
הגלישה בפארק לא מומלצת לגולשים מתחילים.

מאת: רן רונן

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ