עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > סקירת ציוד סקי מקצועי - סקיגייד
שתף  
Equipment איזה תיק

תיקי גב – אז מה הסיפור?

לפני כ-100 אלף שנים, פשט האדם הקדמון עורות ארנבים, חתך וקשר אותם מחדש ותלה אותם על גבו.

אחרי מספר שכלולים לא קטן, הביאו לנו את תיק הגב המודרני, כפי שאנו מכירים אותו כיום.
כשמסתכלים על המגון הרחב, הקים היום בשוק, נתקלים במונחים שונים ומשונים שרובם המכריע באנגלית. אנסה להבהיר כאן מה פרוש הדברים, למה הם משמשים, ואיזה מהם צריך, כשקונים תיק לסנובורד.

אז בשביל מה בעצם צריך תיק כשגולשים? זה הרי סתם כבד ומסורבל.  אז נכון, כשגולשים עם הילקוט שקיבלתם במבצע מהסופר, התיק מרגיש כאילו ארזו גם את הקופאית בפנים.
אך ברגע שתגלשו עם תיק המיועד לסנובורד, לא תבינו למה דחפתם כל כך הרבה דברים לכיסים בזמן שהם היו יכולים להיות מונחים בתיק בנוחות.

הדבר הראשון שעליו צריך להסתכל, כשקונים תיק, זה הנפח. בעצם, כמה דברים אתם מתכנים לקחת אתכם להר. אם מדובר במים, סנדביץ', מצלמה וגרבים, מספיק תיק קטן של 18-22 ליטר.
אך אם אתם גולשי אוף-פיסט רצינים, חובה כמובן לגלוש עם כל ציוד החירום הדרוש כגון,   גש עומק(probe), ערכת עזרה ראשונה, את חפירה, המשמש כמובן גם לבנית קיקרים ולכן כדאי מאוד לקנות תיק גדול – בין 26 ל50 ליטר.

בנוסף לנפח, צריך לבדוק איך התיק מחולק. כלומר איזה וכמה תאים יש בו.
מבחוץ, חיב להיות מתלה לסנובורד(vertical/horizontal board carry) – אנכי או מאוזן. ברוב התיקים יש מתלה אנכי, וטוב שכך. הרוח מפריעה פחות כשמתפסים לעבר אוף-פיסט קטלני או במעלה הסופר-פיפ, וגם ניתן לעבור במקומות צרים, יותר בקלות.
בפנים, בנוסף לתא המרכזי, טוב שיהיה גם תא קטן ונוח לגישה, למפתחות ושאר דברים קטנים. בתיקים הגדולים חשוב שיהיו רצועות ותאים מיוחדים לציוד המפולות כדי שיהיה זמין תמידית, ולא יתערב בתיק עם שאר הדברים.

עד כמה שהדבר טריויאלי, ריצ'רצ'ים הם דבר חשוב עד מאוד. קודם כל, הם צריכים להיות ניתנים לפתיחה וסגירה בקלות עם כפות, מה שאומר, שהידיות של הריצ'רץ' צריכות להיות יחסית גדולות ורחבות. בנוסף, הם צריכים להיות עמידים במים, כלומר מולחמים או מודבקים.

הדבר אולי הכי חשוב בתיק הוא הנוחות. הדבר נקבע על ידי הרצועות – רצועות הכתפים, הבטן והחזה ועל ידי גב התיק. רצועות הכתפים צריכות להיות כמה שיותר מרופדות, אך במידה כזו שישארו יציבות על הכתפים ולא יחליקו. בנוסף לפיזור משקל התיק על פני מספר נקודות, רצועות הבטן והחזה תורמות ליצוב והידוק התיק על הגב ומונעות תזוזות מיותרות אשר יפריעו בגלישה. גם גב התיק צריך להיות מרופד, ושתהיה לו צורה כזאת שתאים לגב הגולש בצורה האופטימלית.
בסופו של דבר, רק על ידי מדידת התיק ניתן לדעת אם הוא נוח או לא.

תוספת שימושית בתיק סנובורד היא אם הוא מצויד למנשא מים (hydration compatible). כלומר, אם יש לו כיס מיוחד למנשא, חור בגב התיק שדרכו מעבירים את הצינור, ותופסן לצינור על רצועת הכתף. כך ניתן להתרענן מבלי לבזבז זמן גלישה יקר.

לאוהבי המוזיקה, המונחwith headphone cable port  sound pocket הוא חשוב מאוד. זהו בעצם תא מבוד ומוגן המיועד לנגני המוזיקה השונים, כגון איפוד, דיסקמן וכו. לתא זה יציאה לאזניות, כך שהתיק נשאר אטום ובטוח, והמוזיקה מתנגנת בפול-וליום.
לסיכום, תיק הוא דבר חשוב לגלישה בטוחה ונוחה גם במסלולים וגם מחוץ להם.
תיק הסנובורד הפך לפריט אופנתי על הר, המבדיל בין גולשי סופשבוע לגולשים רצינים, ורק מוסיף ל steez- (style + easy) של הגולש.

בהצלחה בקניה ועונה ברוכת שלג לכולנו.


את כל קולקצית תיקי הגב 05-06 של ברטון ניתן להשיג בלעדית בישראל רק בסקי-פס

 

מאת: יונתן קלצבסקי

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ