עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > סקירת ציוד סקי מקצועי - סקיגייד
שתף  
Equipment לשבור את הראש

כמו שכולנו יודעים סקי/סנובורד מוגדר כיום כענף ספורט אתגרי . כשמדברים על ספורט אתגרי מיד ,קופצות בראש קונוטציות של סיכונים ופגיעות גופניות . מטרת הכתבה אינה להפחיד אתכם  ולגרום לכך שלא תגלשו אלא היפך ,לגרום לכם להיות הכי מוכנים מבחינת מיגון לענף הספורט המכר והמשכר הזה שנקרא סקי/סנובורד.
המיגון עם השנים משתפר בהרבה פרמטרים כמו בטיחות , נוחות עיצוב ועוד , כיום בשנת 2005 המיגון נחשב לפופולרי מאוד בקרב הגולשים לא רק מעצם היותו מגן על גופם, אלא מהסיבה שמיגון הפך להיות לעוד פריט חשוב מה"פוזה" . חברות המיגונים משקיעות מיליונים מתקציבם, רק כדי להיות מספר אחד בעיצוב ולהתאים את עצמם לקו האופנה הנוכחי של ציוד הגנה.

ראש – בשביל להגן על הראש מפגיעה במהירות 50 קמ"ש בעצם קשיח כמו עץ, מעלית, או סלע גדול אתה צריך שתהיה עליך קסדה בגודל של מקר ובמשקל שישבור לך את הצואר. קסדת סנובורד נותנת את המענה הטוב ביותר ל99% מפגיעות הראש השכיחות ביותר שנגרמות במהירות נמוכה . רוב האנשים צריכים איזו נפילה טובה על קרח בתחילת יום גלישה כדי להבין כמה קסדה זה דבר הכרחי.מחירי קסדות נעים בין 300 – 1000 ש"ח ,תלוי  בחברה, עיצוב ואיבזור (כניסות Audio למיניהן).

ברכים – נושא הברכים הוא נושא קצת מורכב יותר. הברכים הן אזור פגע במיוחד,דוקא משחעקה ולא מפגיעות פיזיות. להרבה מאיתנו הברכים כבר שחוקות לפני שעשינו יום גלישה אחד, פשוט מהחים עצמם. המיגון המומלץ ביותר לברכים הוא  מגן ברך – לא מהסוג הקשיח של הרולר או הסקיטבורד אלא שרול אלסטי אשר מגן לנו על הרצועות ועל הפיקה עצמה. כמובן שלאנשים עם בעיות ברכים זה דבר הכרחי, אבל גם לאנשים לא בעיות מומלץ לגלוש עם מגנים שכאלו, כנגד פגיעות פיזיות ברך בזמן הגלישה ,אפשר להצטיד עם מגני כדורעף (Dunlop). מחירי המיגונים הלו הם : לשרול אלסטי שמגן על שחיקה ועל הפיקה אתם תשלמו בין 200 – 400 ש"ח(לרגל אחת, תלוי ברמת המיגון) על מגני "כדורעף" אתם תיפרדו מסביבות ה 50 – 70 לש"ח לזוג מגנים.

פרק כף היד – אחת מהפציעות השכיחות ביותר בענף הגלישה שפחות מיחסים לה חשיבות מסיבות לא ברורות. כמעט בכל נפילה פרק כף היד נפגע קלות , רוב הפעמים לא תרגישו זאת כל בזמן הגלישה, אלא מאוחר יותר שתנסו להרים את החצי ליטר בירה בפאב. בחלק מהנפילות יכול להיות שהכאב יופיע מיד , תופעה זאת נפוצה יותר בענף הסנובורד ובעקבות כך, גם חברות כפות הסנובורד מספקות לכך מענה יעיל מאוד. כיום בעולם לכל חברה שמיצרת כפות יש לין שמגיע עם מיגונים, מיגונים אלו מספקים הגנה על שורש כף היד ועל כרית כף היד כנגד פגיעות. הם עושים זאת ביעילות של 85 אחוז. המחירים לכפות עם מיגונים מתחילים מ- 400 ש"ח ונגמרים ב 800 ש"ח , תלוי בחברה ,ובכפה עצמה.
טיפ – כאשר אנו נופלים בגלישה , רובנו פותחים את כף היד בנסיון להאט את החלקה , פעולה זאת לא טובה כי אז השרירים לא מגנים על הפרק. מומלץ מאוד, כאשר נופלים לעשות אגרוף  חזק וכך לגרום לשרירים להימתח ולהגן על הפרק.

אגן הירכים – מי לא מכיר את התחושה המדהימה הזאת של נפילה על קרח קשיח ב 9 בוקר בחרמון, הכאב המעצבן לא תמיד עוזב אותנו למשך אותו יום וגם אם כן בדרך הביתה הוא פתאום חוזר. אז למנוע את הכאב הזה לחלוטין, כמעט בלתי אפשרי , אבל לפחית אותו אפשר בעזרת מכנס מגן . המכנס הוא בסגנון של בוקסר מוגן ומרופד במקומות הפגיעים ביותר( כמו עצם הזנב , צידי הירכים) שמשמש כשכבת מגן בין הגוף שלנו לאוביקט הקשיח שכמובן "פוגע" בנו. יש המון סוגים של מכנסי מגן ,מחירם נע בין 400 ש"ח ל600 ש"ח.

עמוד שדרה – כמעט בכל ספורט שאנו עוסקים , או בכל עבודה יום יומית, יש חש קל לפגיעות בעמוד השדרה של הגוף. בענף הגלישה אם זה סקי ואם זה סנובורד , פגיעה זאת מש לא נפוצה . אבל תמיד יש חש מסוים וחלק מהאנשים לא רוצים אפילו מינימום של חש . מיגון זה מיועד רק לאנשים שעוברים את הגבול, אם זה בסגנון הפריסטיל ( פארקים, רילים, קיקרים וכדומה ) או סגנון הפריריד אגרסיבי . מי שלא מבין בכל מה שרשמתי כרגע, בטוח שלא צריך את סוג המיגון הנ"ל. המיגון מורכב כך שהוא התלבש על גוף הגולש לכל אורך עמוד השדרה בעובי 4 ס"מ, מחומר שנקרא פלסטיק מוקשח (שהיה גם קצת אלסטי) הוא מגן כנגד פגיעות וכנגד תנועות מסוכנות.


לסיכום, המיגונים הפכו להיות חלק אינטגרלי מציוד הגולש , אולי לא כל חבילת המיגון, אבל בענף ספורט שכזה, מומלץ להיות לפחות עם המיגונים הבסיסים (קסדה, אגן ירכים, שורש כף היד). כתבה זאת לא נועדה להבהיל שום גולש אלא, לפרוס את הקלפים על שולחן כדי לדעת איך להסתדר איתם . פגיעות ופציעות תמיד היו ותמיד ישארו, אבל אני מאוד מקוה שבעזרת כתבה זאת מספרם קצת יצטמצם .

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ