עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy המעקה

העולם משתנה לנגד עינו, גזים רעילים משתלטים על האויר שלנו, הז'אנר המוסיקלי של בריטני ספירס נחשב כ"מוסיקה איכותית" ועוזי כהן מוכר בציבור כדמות בידורית ועליזה. כל השינוים הלו הם שולים לדעתי, לעומת השינוי הבולט והמשמעותי במיוחד של שני העשורים האחרונים.
על מה אני מדבר? על המעקה (RAIL ) רבותי. על השימוש המודרני במעקה.  לא עוד היעוד המקורי שלו, שסבתי לא תמעוד ותרד ביטחה מהקומה הראשונה לקומת הקרקע, אלא לשימוש האתגרי-רבוי-האדרנלין בו. שמתם לב מה קרה לסרטי הסנובורד לאחרונה? אין סיכוי שחמקתם מקטעי מעקה של סנוברדרים. המעקה המתכתי, הגס והאורבני זוכה לכבוד לצד הגלישה על שלג  רך, מפנק ופסטורלי. אני כבר שומע את אבי מתלונן "לאן נעלמה התנועה הרמונית של הגלישה על השלג?" "איפה הנופים המדהימים של האלפים?" "היתכן שבעתיד יוחלף נוף העצים במדרון מדרגות אורבני?"
 
בואו נתעכב בסוגיה, כיצד עלה בראשם של גולשי הסנובורד להחליק על מתכות? אתן לכם שלוש אפשרויות: האחת, נמאס לסנובורדרים מהתורים ברכבלים. השניה, הם לא מוצאים יותר אתגר בגלישת "פריריד". השלישית, עברם של הסנובורדרים נטוע בעולם הסקיטבורד. ועל כן, רק טיבעי הוא שהם יחברו בין שתי העולמות. מה אתם אומרים?

אני יכול לדמין את השיחה הבאה, שתנהל בעתיד הלא רחוק בין שני סנובורדרים. האחד יאמר (במבטא צרפתי) "אחי , אני הצלחתי לעבור גאפ של כביש דו סיטרי ועוד נחתי בפיקי?!!" והחבר ישיב  (במבטא אמריקני, וזאת כי האמריקנים תמיד מעודכנים באופנה האחרונה..) "עזוב אותך, לא מענין, גאפים זה מה פאסה! אני נתי היום ב-13 מדרגות!!".  בין אם אנו רוצים בכך או לא, הקריטריונים לגלישה אתגרית משתנים לא הירף. בואו נחזור אחורה לרגע, ונחשוב מאיפה הכל התחיל.

התיעוד הראשון לביצוע תרגיל "ריל" באמצעות סקיטבורד היה בשנת 88. הטכניקה האונגרדית היתה שונה מזו שאתם מכירים כיום. באותה תקופה היה סקיטר רץ לעבר המעקה כאשר הוא אוחז את הסקיטבורד בידו. השלב הבא בתרגיל היה קפיצה על המעקה באמצעות הרגלים (במקום "אולי" כמקובל כיום), רק הוטל עליו גם להשחיל את הסקיטבורד בין הרגלים ולהתיצב לכל אורכו של המעקה. שמו המקורי של התרגיל היה "איש המערות" (תודה לשי גיטרמן).

אם בראשיתו של התרגיל הוא היה נחשב ל"מעשה מטופש של סקיטרים לוזרים". היום, כפי שודאי כבר הבנתם, נחשב התרגיל למרכיב בלתי נפרד מ"סל הכלים" הכרחי לכל גולש סנובורד, במיוחד אם הוא מעונין להתחרות ולהשיג שהגלישה על השלג תהיה פרנסתו (שימו לב, זהו הרמז שלי כי הגלישה על המעקה הינה מסוכנת ומיועדת לגולשים מנוסים ומקצועים בלבד).

קשה למצוא היום מגרש משחקים לסנובורדרים (אתן הכבוד ואוסיף, וגם לגולשי סקי), המכונה בשם "פארק", שאינו מכיל מספר מעקות בזויות, בגבהים ואורכים שונים. רמות הקושי של המעקות בפארק נעה מפס מתכת עבה בגובה של מטר,  שאורכו מספר מטרים ספורים, למעקה המחיב את הגולש בקפיצה מכובדת, כדי לגשת אליו. יתכן והמעקה יהיה מורכב משתי זויות, וזה יעלה כמובן את רמת הקושי. אם במקרה פיספסתם את האזהרה שלי מהפיסקה הקודמת, אז אני חוזר עליה: כדי לבצע תרגילים על מעקות יש להיערך בהתאם. כלומר, צריך קסדה שתגן על הראש, צריך מיומנות בגלישה ונכונות להקריב את הסנובורד. פעמים רבות מפגש לא נכון של הסנובורד עם המעקה גורם לפגיעה בלתי הפיכה בסנובורד. אל תגידו שלא הזהרתי.

אח שלי, און, המתגור באמריקה מדוח לי כי  "העלות גבוה של הסקי-פס, הנסיעה עד לאתר הסקי וכל מה שכרוך בהתארגנות, וגם, ואלה, לא תמיד אני יכול להבריז מהעבודה.." גרמה להתפתחות של גלישת סנובורד אורבנית. לא מדובר בחבורת "ג'קאס" שקופצים על פונגו במזרקות, אלא בגולשים מנוסים, המכורים לרעש של המעקה עם הסנובורד, גם אם ברקע אפשר לשמוע צופרים. אחי משיך ומצין "כי המעקות האורבנים הפכו למגרש משחקים הרישמי של הסנובורדרים" (נראה כי כעת למאבטח הבנין רב קומות התוספו אויבים). 

רק עוד דבר אחד, רחמנא ליצלן, תעשו לי טובה, תזכרו  שרק צריך ליהנות.

נועם גנאל –כתב "אדרנלין"
 

     

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ