עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy איר 360

"המשימה שלך השבוע היא להסביר לקוראים כיצד יש לבצע נכון 'איר 360 מעלות', חלק, נקי ועם הרבה הרבה סטיל. אתה יודע על מה אני מדבר? הכתבה צריכה להיות מענינת, מדויקת, מהוקצעת ובקיצור, שתעזור לקורא, לא רק ביצוע התרגיל, אלא בהבנת מהות התרגיל עצמו".

הבאתי בפניכם את תמצית השיחה עם הבוס. הוא לא מודה בכך, אבל הסיבה האמיתית שהוא ביקש מני לכתוב על תרגיל 360 המעלות, היא שנה שעברה, באתר החרמון, גולש אקראי שניסה לבצע את התרגיל, איבד שליטה באויר ונחת מרחק סנטימטרים ספורים מהבוס. הוא צין אז בפני (בקול רועד) שמעתה ולהבא,  הוא מתכון להתחיל לכת לבית הכנסת יותר פעמים, ולענינו, הוא הכריז כי בכונתו לעזור לעם הגולשים לבצע את תרגיל 360 המעלות כמו שצריך, ובכך, לחסוך תאונות ופציעות מיותרות. 
 
אם הוא (הבוס) מוכן לשלם לי בעבור כתיבת הסבר על תרגיל שאני נהנה לעשות על הר, כנראה שמצאתי את עבודת חי. האמת, הוא בכל לא זקוק לעזרתי. הרי בערוץ האקסטרים ניתן לראות גולשים שמבצעים את התרגיל כל הזמן. תמונה אחת שוה אלף מילים לא? 

אני יושב כשעה מול המחשב ולא מצליח לכתוב כלום. עם היד על הלב, אין לי מושג איך מסבירים תרגיל של סנובורד. לכל גולש יש אלמנטים אינדיבידואלים שלו בגלישה, ואין נוסחה אחת המתאימה לכולם. הגולשים המקצוענים מבצעים את התרגיל בהתאם לסגנונם האישי, הנבדל מגולש לגולש, ניתן לזהות את הגולשים לפי הסטיל היחודי שלהם.
אני צריך להסביר לבוס שמה שלא חשוב מה שאכתוב, עדין הקורא יגלוש בהתאם לרצונו וגמישות גופו (ובהתאם לשכל הישר!) כמו בכל דבר, ניסיון והתמדה הם המפתח.
אז נו יאלה, תזרמו איתי עוד כמה שורות.

במקום לכתוב על אופן ביצוע התרגיל במספר שורות של הוראות, הבאתי בפניכם ציטות מהשיחה שלי עם הבוס, שבה הסברתי לו כיצד יש לבצע את תרגיל "איר 360" כראוי. לדעתי, הקריאה דרך הציטות מאפשרת הסברים יותר "חים", ופחות "מוכתבים-לפי-הספר". נו טוב, אני מודה, זה גם היה יותר קל לכתוב כה.

1. "בשלב זה אתה צריך כבר להיות מסוגל לבצע "אולי" (OLLIE) גבוה בשליטה מלאה. אה, כן, ולא סתם במדרון הר, אלא באמצעות מקפצה (להלן "קיקר"). הגוף והנפש צריכים להתרגל לאלמנט הריחוף. לגובה באויר. בנוסף, באמתחתך כבר צריכים להיות מספר ניסיונות לבצע "אולי 180". אתה מסתוב מאה ושמונים מעלות באויר ולמעשה, מאבד קשר עם נקודת הנחיתה. פעולה כמעט בלתי רציונלית זו, חיבת לעבור במערכת הכרתית מספר פעמים. אני יודע, קצת פלספני, אבל תאמין לי, זה עובד".

2. "תגיע לקפיצה במהירות סבירה. אם המהירות בה אתה גולש נראית לך סבירה והגיונית, אז סביר להניח שהיא לא. תגביר את הקצב. בשביל לבצע 360 מעלות, מלא,  עם סטיל, שיגרום לבנות להוזיל ריר, ויגרום לך להאמין כי אתה מסוגל להתפרנס למחיתך באמצעות הסנובורד, צריך הרבה זמן אויר. תראה, רוטציה מלאה של 360 מעלות אפשר לבצע  בעמידה במקום. אני סבור שאת זה תרגלת בגן-חובה. על הר צריך יותר מזה". 

3. "ברכים כפופות (אפילו קצת יותר מתנוחת הגלישה הרגילה, אבל לא להגזים!). אתה מכה בעדינות את הליפ של הקפיצה (כן, בסנובורד המונח "להכות בעדינות" תקף). אני אוהב לדמין שאני מעניש את ה"קיקר" בשל נסיונות העבר הכושלים. באמצעות "המכה העדינה" הגוף נשאר בשליטתך, וחוקי הגרביטציה פועלים לטובתך, בקיצור, אתה מאפשר לגופך להישאר מקביל לקרקע באויר. אתה לא רוצה לרחף בסגנון סופרמן אוקי?!"

4. "אתה באויר כן? בדרך לגובה רציני, אני מקוה? אוקי, לא להילחץ, לזרום כאילו אתה הולך לבצע "איר 180", לאחר שהשלמת חצי סיבוב, הישען מעט אחורנית ותיתן לרגל הקידמית לחזור למקומה הרצוי, אל דאגה, מבלי שתהיה מודע לכך, אם תעקוב אחר כל הוראות, היא תחזור לנקודת המוצא. אל תנסה להתנגד (או לחשוב יותר מידי) עכשיו רק נותר..."

5."לנחות. לזכור, ברכים כפופות, וזאת על מנת שהן יחלקו עם הגב את הזעזוע של הנחיתה. זהו. אתה שם. עכשיו, תנסה שוב. הפעם יותר גובה, יותר סטיל, והכי חשוב, תלמד ליהנות מהניסיונות".

זהו. סימנו לפעם זו. אני העברתי את אשר הוטל עלי. רק עוד עיצה אחרונה. לפני שאתם מתרגלים "איר 360" תעצרו למספר נשימות עמוקות. תשקיעו עוד דקה מזמנכם, עיצמו עינים, דמינו את המהירות שבה תגלשו, באיזו זוית תיפגשו את הליפ של הקיקר, תנסו להקשיב לרחש הבינדינגז, למגע של הסנובורד עם השלג, וכל זאת במטרה להרגיש את ה"איר 360", לפני שעוד בכל התחלתם. בהצלחה.

נועם גנאל – כתב מגזין "אדרנלין"

  


 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ