עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy סוגי שלג

בעברית ישנה אמנם רק מילה אחת המתיחסת לבן הקר הזה - "שלג", אך למעשה הוא מגיע בלא מעט גרסאות. כל גולש יבין אם תאמרו לו שהיה "שלג טוב", או חס וחלילה "שלג רטוב" או "קשה", אבל הבחנות הלו הן על פי רוב מגושמות מידי ואינן מיטיבות לתפוס את מגון סוגי השלג והשפעתם על חוית הגלישה. בכתבה הבאה נסה להבין מהוא שלג, לסקור את תנאי השלג השונים בהם נתקל הגולש ולמנות את יתרונותיהם וחסרונותיהם של כל אחד מהם. בהיעדר מילים מתאימות בשפת הקודש, ניאלץ להשתמש פה ושם בלשון עמים זרים.

אז מה זה בעצם שלג? רוב האנשים מתיחסים אליו כאל מים קפואים, אך למעשה מדובר בתופעה אקלימית מורכבת היכולה לבוש מספר צורות. שלג מורכב מקריסטלים של קרח, או בשמם הפורמאליhexagonal prisms, הנוצרים כשהמים מגיעים לטמפרטורה נמוכה מאפס מעלות. לאחר היוצרותם של הקריסטלים הם מתחילים את דרכם אל הקרקע, אותה הם פוגשים בכמה תצורות אופיניות:
קריסטלי קרח – קריסטלים בודים במבנה של משושים סימטרים, הנוצרים מהתעבות מים באויר סביב גרעין, שהוא על פי רוב גרגר אבק זעיר. מימדיהם נעים בין גודל מיקרוסקופי למילימטרים בודים בלבד.
פתיתי שלג – צבר של קריסטלי קרח, המאוגדים יחדיו לכדור אורירי. בתנאי אקלימים בהם השלג "רטוב" יחסית ודביק, גודלם של פתיתי השלג עשוי להגיע עד לקוטר של 10 ס"מ.
כפור – rime – טיפות מים קפואות זעירות, הקופאות במהירות הבזק על גבי חפצים איתן הן באות במגע. לעיתים ניתן לראות טיפות כאלה על גבי פתיתי שלג.
ברד – טיפות מים קפואות וגדולות יחסית, המגיעות לקרקע בצורת גושי קרח קשיחים.
Graupel – סוג של ברד המתאפין ברכות / נימוחות, ולמעשה נמצא באמצע הדרך בין ברד לפתיתי שלג.

כל מי שהתחיל מלמעלה וגמר למטה, יודע שעל גבי אותו מדרון ניתן למצוא סוגי שלג מגונים. השלג משתנה בהתאם לגובה, לטמפרטורה, תנאי הרוח, החשיפה לשמש וכמובן, כמות הגולשים. גולש טוב יודע להתמוד עם מגון סוגי שלג ולהפיק מכל אחד מהם את המרב. עכשיו, כשאנו מבינים קצת יותר מהו בעצם שלג, בואו ונראה כיצד משפיע סוג השלג על חוית הגלישה.
powder – שלג אבקתי טרי שטרם נכבש, המורכב מפתיתי שלג וקריסטלים היוצרים משטח חלק ורך. התחושה בגלישה על משטח כזה מזכירה, כך מספרים, ציפה בתנאים של חוסר משקל. משטח טוב של פאודר מתפקד כמין "כרית" במקרים של נפילה, ובמידה והשכבה עבה מספיק ואין מתחתיה סלעים ושאר מרעין בישין, נוצרים תנאים מעולים לאימון של קפיצות מסובכות, מהן מוטב להימנע על גבי שלג מהודק.
מרבית גולשי הסנובורד, כמו גם רבים מגולשי הסקי, רואים בגלישה על פאודר את חוית הגלישה האולטימטיבית. חשוב לזכור עם זאת, כי הפאודר אינו תמיד מדרון של שושנים. עבור גולשים שאינם מנוסים מספיק יכול הפאודר להות מכשול קשה, כיון שעל מנת "לצוף" חיב הגולש להתקדם במהירות, אגב שימוש בטכניקה מעט שונה מהרגיל.
משטח של פאודר מחיב שימת לב יתירה לכמה ענינים, ובראשן סכנת המפולת. במקרים בהם מצטברת שיכבה עבה וכבדה של שלג, בשילוב צירוף מקרים טבעי או פעולה הרת אסון של גולש, עלולה להתרחש מפולת שלגים. על מנת להפחית במידת האפשר את הסיכוים להיקלע לסיטואציה מסוג זה, חשוב להתעדכן בתחזיות רלונטיות באתר ולהימנע מכניסה לאזורים או מסלולים סגורים. המראה החלק, הרך והמושלם של שכבת פאודר טריה עשוי אף הוא להוביל להסתבכות, שכן לעיתים היא לא באמת עבה, ומתחת לאבקה הלבנה מתחבאים סלעים, גושי קרח ואפילו תהומות. מראה עינים הוא דבר משכנע וגולשים רבים נוטים "לחוץ על הגז" כשהם רואים פאודר, לגלוש מהר וחזק יותר ולבצע תרגילים מסובכים, שאינם תמיד במקומם. אז בפעם הבאה שאתם נתקלים במרבד שלג אורירי וחלומי, נא לפקוח שבע עינים, למש את השום שבכיס ולגלוש בזהירות.

Crud – הוא שלב התפתחות הבא של הפאודר באתרי הסקי. הגולשים, כדרכם, גולשים על פני משטח הפאודר, שנכבש בצורה לא-אחידה. במקומות מסוימים עליהם עברו גולשים רבים הוא נדחס, בעוד שנקודות אחרות השלג נשאר רך ואורירי, כך שהמשטח המתקבל הוא הטרוגני ולעיתים מסובך לצליחה. גלישה על Crud היא תובענית יחסית ומאלצת את הגולש לשמור על ערנות גבוה. מומלץ לגלוש ברכים כפופות ובעינים פקוחות לרוחה, על מנת להיטיב לספוג את המהמורות הנוצרות עקב תואי השטח המשתנה. גלישה כזו היא על פי רוב דינאמית מאוד ומשפרת את יכולת הגלישה הכלית .

Crust - שלג רך, שחלקו העליון בלבד נמס מחומה של השמש ואז קפא שוב ברוח הקרה, כך שנוצרה קליפה קשה על גבי המשטח. כאשר השכבה הקפואה דקה יחסית היא נשברת משקל הגולש והחיכוך בסכינים, וכאשר היא עבה הגלישה מתבצעת על גביה. כל, תנאי Crust אינם נחשבים לתנאי גלישה מהנים במיוחד.

slash – שלג הנמצא בתהליך התמוסות עקב תנאים של שמש וטמפרטורה גבוה. שלג בתצורת הסלאש נוטה להיות "רטוב" ודביק יותר, מה שמוביל להיוצרות גושים גדולים של שלג "כבד", המקשים על תמרוני הגלישה. תנאים מסוג זה מוכרים לנו היטב מן החרמון. חסרונותיהם ברורים ומצערים ויתרונם היחסי טמון באופן בו הם מרכים נפילות.

קרח – מרבית הגולשים שונאים תנאי קרח מש כשם שהם אוהבים את הפאודר. למעשה, לא קים קרח אמיתי על מדרונות הגלישה אלא רק שלג, שנמס וקפא מספר פעמים עד ליצירת משטח קשיח וחלק. קשה מאוד להישאר בשליטה על משטח כזה, שכן המגלש אינו נעץ בשלג והחלקה מהירה מאוד. בגלישה על משטח קרח חשוב להיזהר שבעתים, שכן כל נפילה עשויה להיות כואבת במיוחד ופציעות הופכות לדבר שבשגרה.

גלישה מהנה

 

 

 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ