עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > אתרי הסקי הטובים באירופה | סקיגייד
שתף  
Glisha אלסקה - סוף הדרך

מי שומע על גלישה באלסקה בפעם הראשונה – אולי עדיף שיפסיק לקרוא עכשיו
כי אלסקה היא לא לכל אחד...

לאלסקה מגיע מידי שנה רק קומץ של גולשים, אסופה קיצונית של משוגעים לדבר. לאלסקה לא מגיעים סתם כך לחופשה. לאלסקה צריך להגיע מוכנים, אבל מוכנים באמת, רגשית ופיזית. באלסקה לא יעזור לאף אחד להגיד שהוא גולש "פצה" ולהראות את המעיל השוה החדש שלו, כי באלסקה רק היכולת מדברת. הגעת לשם לא יכולת אמיתית? אתה מדבר הרבה? יש סיכוי גדול שלא תחזור...
חוית הגלישה באלסקה היא משהו אחר לגמרי.

אלסקה, משטח הרי ענק של אדמה, קרח ושלג, משתרעת על פני 586,000 מיל רבועים, ומכילה פחות מ-650,000 תושבים. בשנת 1959 קנתה ארה"ב את חבל הארץ הקשוח הזה מרוסיה, אך הלכה למעשה אלסקה אינה גובלת פיזית באף אחת מן השתים. בגבולה המזרחי אנו מוצאים את קנדה, וכל שאר היקפה תחום במים - האוקינוס השקט, האוקינוס הארקטי וים ברינג. מעברו השני של הים נחה לה סיביר הקרה, תזכורת מאימת לעובדה שאלסקה נמצאת, פחות או יותר, בקצה העולם.
אלסקה היא מקום קר, מבוד ודל אוכלוסין, עשיר בנופים מרהיבים ובאוצרות טבע. הרי הענק הלבנים פוצעים את האופק בכל כיון אליו מופנה המבט, אגמי ענק קפואים נפרשים מול המבקר והנהרות הרחבים מלאים בדגי טרוטה מקפצים, אותם לוכדים בכפותיהם דובי ענק רעבים. קרחוני הענק מגמדים כל דבר אחר, וכשאורות הזוהר הצפוני מרקדים בשמים המראה עוצר נשימה. אלסקה היא מקום קסום. מקום קשה מאוד.

עונת הגלישה באלסקה מתחילה באמצע נובמבר ומשיכה עד אפריל, כאשר רוב הגולשים מגיעים לקראת סופה, כשהטמפרטורות מעט גבוהות יותר ושעות האור מתארכות.
במדינה ארבעה אתרי סקי פעילים, שהגדול בהם הוא Alyeska, הנמצא 40 דקות נסיעה בלבד מאנקורג' הבירה. האתר כול 68 מסלולים, 9 מעליות וקרוב ל-800 (!) אינץ שלג בעונה. האתר אמנם אינו גדול מאוד בסטנדרטים אירופאים, אך ניתן למצוא בו מערכת רכבלים חדישה, שלג באיכות לא פשרות ותואי שטח מדהים, שיעשה נעים לכל גולש מנוסה ובעיקר לחובי  גלישת האוף פיסט.
www.alyeskaresort.com

שלושת האתרים הנוספים, Eaglecrest, Alpenglow, ו- Birch Hill, הם קטנים בהרבה ומופעלים בידי מועדוני הסקי המקומים.

אך הסיבה האמיתית להגיע לאלסקה היא לא האתרים המסומנים, כי אלסקה היא ה"מכה" של ה"הליבורדינגסקינג – גלישה באמצעות מסוקים. שפע הרים המדהים, תואי השטח המאתגר, כמות השלג הבלתי רגילה, כל אלה מכשירים את הקרקע לחוית הגלישה האולטימטיבית, מתק אמיתי עבור גולשים מנוסים, המחפשים גלישת פריריד מאתגרת במיוחד.
באלסקה פועלות חברות רבות המתמחות בגלישה מסוקים ומציעות שפע של חבילות גלישה. כל, אנו מליצים לבחור בחבילות גלישה הכולות לינה, מזון וגלישה, ולו רק בכדי שתוכלו להקדיש את כל תשומת הלב לדבר שלשמו הגעתם עד לקצה העולם. המחירים לחבילות מסוג זה נעים באזור ה-2500 דולר עבור שלושה ימים, הכול כלול - מסוק צמוד לכל ימי הגלישה, מדריכים מנוסים המכירים את תואי השטח ויודעים להתאים את רמתו לרמת הגולשים, ציוד הצלה וגילוי (כל גולש מקבל מכשיר איתור למקרה שיקבר, לא עלינו, תחת מפולת שלגים) וציוד חילוץ. ישנן חברות המתחיבות ל- 40,000  ורטיקל דרופ בשלושה ימים!!!

עבור מי שמעולם לא התנסה בחויה כזו, נסה לתאר כאן משהו מהלך הענינים, גם אם הסיכוי למסור באופן נאמן את התחושות המתלות לגלישה מסוק הוא קלוש ביותר. לא מדובר במשהו שעובר טוב במילים.
ביום הראשון אתה עומד על משטח הנחיתה ומתין למסוק. אתה קצת מתרגש, אבל עדין לא מש מודע לעוצמת החויה שבדרך. לפתע נשמע רחש קל מכיון לא מוגדר, רחש הופך בן רגע לטרטור מחריש אוזנים, כשמסוק אימתני מתיצב לנחיתה מטרים ספורים מך. עוצמת הרעש ומסת הברזל שזה עתה נחתה מש לידך, גורמים לך להתחיל להפנים שלא מדובר כאן ביום גלישה רגיל או בעוד "טי בר" בדרך לראש הר. יש כאן משהו אחר לגמרי.
המדריך מסמן בידים, אפילו לא מנסה לדבר, וכמו בסרטים על מלחמת ויטנאם - קבוצת הגולשים (ואתה בתוכה) מסתערת ועולה לבטן המסוק. מתישבים בציפיה, דלתות המסוק נסגרות, הרעש גובר עד שאינך שומע את מחשבותיך יותר. רט עז אוחז בגוש המתכת, עוד שבריר שניה עובר - ואתה באויר!
הטיסה עצמה אינה מהירה במיוחד או מפחידה, כך שנשאר לך איזשהו פסק זמן למחשבות (דרך חומת הרעש), אותו כדאי לנצל להכנה נפשית לקראת הבאות. הטיס מזה את הפסגה המיועדת ונוחת במכה. דלתות המסוק נפתחות. רוח עזה, קור מקפיא, נופים עוצרי נשימה ומרחבים – מרחבים אינסופים של שלג בתולי נפרשים לרגליך. אתה מביט בחברים שאיתך, מביט במדריך, עוצם עינים לרגע ו...

סוף היום. יושבים במלון לא מדברים כמעט. כל אחד למחשבותיו. הלם. אתה לא מצליח לזכור בירור מה קרה שם. לא זוכר את החברים, לא את המדריך ולא את המסלולים השונים. בראש מהדהדות כמה מילים - "לבן", "רך", "מהיר", "אינסופי". המשותף לכולם סביבך, וגם לך כמובן, הוא חיוך ענק, ע-נ-ק, כזה שלא יורד מהפנים. חיוך שנשאר להרבה מאוד זמן, חיוך שגם אם תשתדל ותאמץ לא תצליח למחוק. רק באלסקה רואים חיוכים כאלה.

טיפים לטיולי האלי:
השתדל לצאת עם קבוצה ברמתך. כך תוכלו לבחור מסלולים שיתאימו לכולם, ולא להתפשר על כאלה שיהיו קשים מידי עבור חלקכם וקלים מידי עבור אחרים. פשרות הן ענין כואב כשאתה כל כך רחוק מן הבית. במידה ואין בעית תקציב, מוטב לשכור את המסוק לפי שעה. כך תוכל לסקור את אזורי הגלישה ולבחור את המתאים ביותר. כדאי לודא כי התשלום עבור המסוק כול אך ורק את הזמן בו הוא נמצא באויר.

חברות המוציאות מסעות גלישה:
Alaska back country adventure
001-530-581-1767
www.gordonsguide.com/heli-skiing

H20 heli guides
001-907-835-8418
www.gordonsguide.com/heli-skiing

Valdez heli-camps
001-907-783-3243
www.alaska.net/heliski

out of bounds adventures
001-907-767-5745
www.alaska-heliskiing.com

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ