עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > כתבות בנושא סקי וסנובורד
שתף  
General תחרויות סנובורד

תחרויות סנובורד הינן האפשרות האידאלית לנצל את מלא הזמן (והכסף) בחופשת הסקי. התחרויות ברוב המקרים אינן כרוכות בתשלום. התחרויות מלות במוסיקה, ארועים תרבותים ושוקים יחודים כך שכל מבקר יכול להנות משהותו באתר בזמן התחרות. גלו את התחרויות הגדולות...
 

 

לכבוד התחרות האתר משפר ומיעל את מסלוליו, ומבחינת הגולשים זוהי עת לחוש בשיפור בתנאי הגלישה. "חתולי השלג" עובדים יום וליל על מנת ליצור תנאי גלישה טובים ביותר. בנוסף, בעונת התחרויות עומדים לרשות הגולש המוצע גם המסלולים/מקפצות המיועדים לגולשים ברמת תחרות.

בזמן התחרויות מתקימים שוקים רבים המהוים אטרקציה לקהל הרחב המגיע במיוחד (או במזל) לארוע. בין השוקים ניתן למצוא שוק ציוד המציע ציוד הן לגולש המתחיל וגם לגולש המקצועי. רמת הביצועים של המקצוענים תלויה בהתלהבות הקהל ובאנרגיה הכלית השורת באתר כך שבהחלט הצופה מרגיש חלק אינטגרלי מהארוע.

רוב התחרויות מתקימות במשך כמה ימים בשל המקצים השונים, וכן בשל סוגי התחרויות השונים. את התחרויות שופטים בדרך כל כוכבי עבר בתחום או אנשים עתירי ניסיון. הפרסים המחולקים שונים מתחרות לתחרות בהתאם לנותני החסויות (שכולות מחברות ליצור סנובורדים ועד לחברות סלולר) ועל פי היוקרה של התחרות.

עקרונית, בתחרויות משתפים גולשים מקצוענים (בדרך כל מקבלים חסות מגוף זה או אחר) או מועמדים למקצוענות אך למרות זאת ישנן תחרויות רבות מקומיות שהן פתוחות לכולם ומחולקות לפי גילאים, ומין - נשים וגברים.

סוגי תחרויות
• תחרות בורדר קרוס: הינה תחרות המשלבת מיומנות בפניות חדות במהירות וקפיצה לאורך מכשולים למיניהם המונחים על המסלול (כגון גבעות וכדומה). גולשים מנוסים כגון חביאר גלרו הצרפתי, קריסטוף מיהופר האוסטרי, דרו נילסן הקנדי והגולש האמריקני סט וסקוט כבר שולטים בסב שנים רבות. זאת בשל ניסיונם העשיר (הכרת המסלול בע"פ הינה יתרון חשוב) וכושרם הפיזי המאפשר להם להתעלות במהירות ובדיוק בפניותיהם כנגד מתחריהם. התחרות מורכבת משבעה גולשים הרוכבים בו זמנית במטרה להגיע במהירות לתחתית הר. התחרות משלבת אגרסביות ומיומנות מצד הרוכבים.


• תחרות מסוג half pipe: נחשבת על פי רוב לדובדבן של הגלישה על השלג. התחרות מורכבת מקצים אישים של המקצוענים. הפיפ מורכב משני קירות הנראים כרמפה של סקיטבורד. לרוכבים יש את כל אורך הפיפ (אורכה הוא כ-30 עד 60 מטר) על מנת להוכיח את כישורם, התרגילים אינם ידועים מראש ועל כל רוכב הזכות לבחור איפה ומתי יבצע את התרגיל. התחרות הינה מענינת לעין הצופה בשל הקירבה לרוכבים והיכולת לתפוס את הרוכבים בזויות צילום מקצועיות. הרוכבים מגיעים לגבהים מרשימים (כ-4 מטר מעל לקיר הקפיצה, בהיפוך), לסיבובים מרהיבים ותרגילים המתאפשרים רק בסוג זה של גלישה.

בעזרת מהנדסים המתמחים בתחום בנית הפיפ הנגישות ל-half pipe הפכה לזמינה מאוד בשנים האחרונות. כיום, ניתן לבנות את ה half pipe באזור נטול שלג. טמפרטורה נמוכה במקום מונעת את הפשרה ובכך ניתן לרכב באזורים אשר היו דמיונים לפני כמה שנים. דוגמא לכך היא העיר ברלין שבגרמניה העורכת כל שנה בפברואר פסטיבל המשלב גלישת אף-פיפ, תחרויות סקטבורד ומוסיקה. התחרות מלוה במוסיקה רועשת ומחיאות כפים מצד הקהל...

רוכבים אשר יוצרים את הסטנדרד הרכיבה הינם טרי ברונר משויץ, דניאל פרנק מנורבגיה, וקר הופמן מגרמניה ועוד. כמעט לכל מדינה יש יצוג בספורט זה בשל נוחות וזמינות ה-half pipe, המאפשרת אימון כמעט בכל תנאי מזג אויר.


• תחרות נוספת היא תחרות ה- סלופסטיל. כל גולש רוכב בנפרד על מסלול המורכב מקפיצות מרשימות. לגולש כשתי דקות לרדת את הר אך הדגש הוא לא על מהירות הרוכב אלא על ביצועיו. המסלול מורכב מקפצות שונות, מוטות ברזל להחלקה ושולחנות. צירוף הביצועים הינו המרכיב לאיכות הרכיבה של הגולש. בתחרות זו אופן הגלישה חשוב לא פחות מהביצועים עצמם, דבר המוביל גולשים איכותים להתחרות. השיפוט נעשה על ידי שופטים. לרוב חלוצי רכיבת הסנובורד, הדקויות בתנועות הן שמבדילות בניקוד הסופי. עין השופטים מיומנת לקליטת התרגיל, מה שיראה כביצוע מרהיב לקהל, לאו דוקא יתפס כך בעיני השופטים.

רוכבים המצליחים לצבור מוניטין בסוג תחרות זה נחשבים לטובים ביותר וזאת בשל העובדה שהתחרות משלבת את כל מיומנויות הרכיבה במקצה אחד. קפיצות, פניות חדות, החלטות ביצוע בזמן אמת, מהירות ואומץ. בנוסף, התחרות פופולרית במיוחד בקרב הגולשים בשל מתן חופש הבחירה ביצועים. השנה ניתן לראות שמות גדולים באתרים הצרפתים כגון ג`רמי בלזנג, גו`ליאן פונטיאר והאחים האחים בוהלי.
• תחרות מרתקת נוספת היא תחרות מסוג ביג-איר. התחרות "יובאה" מקפיצות הסקי האולימפיות והומרה לתנאי גלישה בסנובורד. כלומר, זוית ורוחב המדרון התואמו לקפיצות ולגלישה בסנובורד. הרוכב גולש במדרון קצר בזוית חדה (על מנת לצבור מהירות גבוה במרחק קצר) שלאורכו מקפצה קירחית וקשה, בה הגולש קופץ על מנת להרשים את השופטים בקפיצה אחת. הקפיצות הינן יחודיות ברמתן הגבוה בשל זוית המקפצה המתאפשרת רק בסוג תחרות זה.
• תחרות הסלום אשר נתוספה לתחרויות הסנובורד לקוחה במקורה מהסקי. גלישת הסקי החלה כבר לפני 5000 שנה. המקצים התחרותים הראשונים שהחלו היו תחרויות הסלום. בהחלט ניתן לומר שיעוד עיקרי לרוכבים בתחרות זו הוא "לשמור על המסורת". המקצה מורכב משני גולשים המתחרים אחד מול השני במהירות הירידה. אופן התחרות הוא כשמה. הגולשים רוכבים מדגל לדגל בצורת סלום. התחרות ידועה במהירויות האדירות להם הגולשים מגיעים וכן בפניות הקריטיות. רמת הגלישה תמיד גבוה.
בשנים האחרונות הספורט התפתח רבות בשויץ לכו אין זה פלא שהיא מדורגת ראשונה מבין המדינות בהן קימים רוכבי סלום. קריל בהולאר, טוני אלברארט, רולנד הלדי ומרקוס דאנזר הינם הרוכבים השולטים כיום בסב האירופאי והעולמי.

 


הבדלים בין רוכבי half pipe לרוכבי סלום: הכישורים לרוכבי הסלום לעומת רוכבי ה-half pipe הינם שונים. הרוכבים עוסקים בספורט כמעט שונה לחלוטין. הכושר הפיזי, המנטלי וכן גילאי המתחרים הינם שונים לחלוטין. זמן המקצה בסלום הינו יותר תובעני ודורש את מירב היכולות של הרוכב. גולש הקפיצות לעומת זאת משקיע את כל המאמץ בקפיצה עצמה אשר לא עורכת יותר מכ-3-4 שניות.

רוכבי הסלום ידועים כמי שמקפידים של אורח חים וסגנון לבוש שמרני בהשואה לגולשי הקפיצות . פעמים רבות נשמעת הטענה שגולשי הסלום הינם קשים כנעליהם (הנבדלות מנעלי גולשי הקפיצות אשר נעליהן רכות). עקרונית אין סגנון של תחרות הגובר על אחר. לכל סגנון יש את הדברים המיוחדים לו, את האלופים שלו ואת התחרויות המיוחדות לו וכולם נותנים הרבה כבוד אחד לשני ותומכים בענפים. תחרויות באופק:
כמידי שנה את הסילבסטר השנה ניתן יהיה לבלות בכמה אתרי סקי. השנה מומלץ להגיע לולדיזר אשר נמצא גם הוא באלפים הצרפתים (הינו שכן של טין ). באתר תקים בין ה-6 ל-7 בינואר תחל תחרות סקי מהגדולות בעונה. רמת התחרות הינה מהגבוהות בשל יוקרת הארוע.

לקראת אמצע פברואר תערך תחרות ראשונה מסוגה בקורשבל, אתר השיך לאיזור שלושת העמקים המפורסם. במשך השבוע, בין ה-10 ל-15 בפברואר, קורשבל הופכת להיות האתר, בה` הידיעה. זאת בשל פריסת המדיה הרחבה שמסקרת את הארוע. וכן בזכות רוכבים כגון ריצ`רד גאי (אשר זכה במדלית זהב באופלימפאדה השנה), ג`רמי נוביס, רוחב סגוני ומקורי, סי אר גו`נסון, קנדיד טובקס הצרפתי ועוד שיתחרו פה. התחרות תכלול מקצים מגונים של פיפ, בורדר קרוס, ביג איר ועוד.

באיטליה, מהראשון עד לשלישי במרץ תערך חגיגה שמחה בשל הכרזת איטליה למארחת של משחקי האולמפיאדה בחורף. הארוע יתקים לא תשלום בשלושת האתרים הנושקים אחד לשני: טורין, פינורולו וברדונציה. הפרסים שיוענקו במסגרת התחרות הם הגבוהים ביותר על כן רוכבים רבים באים לארוע הזה. הארוע יכלול גם מוסיקה ודיז`יאים מכל אירופה. חויה של מש.

לקראת סוף עונת השלג של רובנו, בתחילת אפריל (כן עדין נותר שלג) בעירה ורביר אשר שוכנת בשויץ יתקים הפסטיבל השנתי בחסות קרלסברג- "קרלדברג הי פיב". הארוע נודע באוירה הביתית של שויץ. יתקימו בו תחרויות סלום, בורדר קרוס, סלופסטיל ועוד. הדגש באירוע הוא על אוירה ביתית ומהנה, התחרותיות מורגשת פחות, מה שמאפשר לרוכבים להגיע לרמת ביצועים גבוה. למספר רב של רוכבים חשובה יותר הערכה מהקהל ומחבריהם לתחרות מאשר הפרס הכספי, הדבר בהחלט מורגש באירוע זה.

לסיכום
תחרותיות הינה מרכיב אינטגרלי של הספורט. רוכבים מכל העולם מתאספים באתרים הנבחרים על מנת לקבל השראה מרוכבים אחרים, לגלות תרבות ואוירה שונה ובעיקר כדי להנות. היעוד העיקרי של תחרויות הסקי. באמצעות קהל תומך גבול רמת הגלישה הוא אינסופי, חוית התחרות הינה יוצאת דופן ומהוה היא השראה לכל גולש, מהמתחיל למקצוען.

כתב: נועם גנאל, כתב מגזין אדרנלין. נועם הינו גולש סנובורד עתיר ניסיון אשר בילה זמן רב בהדרכה ובגלישה ברחבי העולם.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ