עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > כתבות בנושא סקי וסנובורד
שתף  
General פריסטיל סקי

מה זה פריסטיל-סקי ?

או יותר נכון לשאול לפני זה , מה זה בעצם "פריסטיל" ? המילה פריסטיל או בעברית רהוטה- סגנון חופשי, מתיחסת בדיוק למשמעותה המילולית – חופש הסגנון.


 

 

הדגש בעולם הפריסטיל הוא בחופש המוחלט של הספורטאי (או כל אדם בכל) לבטא את עצמו בכל דרך שהוא בוחר דרך הספורט, בלי חוקים או מחויביות לסגנון מסוים. אמנם המילה פריסטיל מתנגשת במעט עם המושג "תחרות" , אך בשנים האחרונות אנו עדים להשתלבות מקצי פריסטיל בתחרויות שונות, החל מפריסבי ועד למובן מאליו – גלישה, סקיטבורד, סקי וענפי האקסטרים בכל שמהותם היא ה"פריסטיל".
המושג – פריסטיל סקי, מיוחס כיום לכמה ענפים שונים ומשונים שחלקם אכן מתאים להגדרה וחלקם פחות.
דבר ראשון, אני רוצה להבהיר - פריסטיל ופרי-ריד הם שני דברים שונים מבחינת הגדרה. הפרי-ריד מיוחס לגלישה בהרים בתלוים, לא מסלולים, לרוב הגולשים נדרשים לעלות לפסגת הר ברגל או במסוק ולרדת את הר תוך כדי קפיצה מצוקים קטנים, בין עצים ובין סלעים.
גלישת הפריסטיל מדגישה יותר את האקרובטיקה, קפיצות והשליטה הטכנית במגלשים ובגוף.

קצת רקע:

על ענף הסקי עצמו אפשר לכתוב תזה שלמה, מאז שהמין האנושי התישב במקומות מושלגים רואים עדויות לשימוש במגלשים כתחבורה. העדויות הראשונות מגיעות מסקנדינביה מלפני 4000 שנה. התפתחות העיקרית מאז ועד כלפני 200 שנה היתה בעיקר בשל התועלת הצבאית של הנידות בשלג.
במאה  ה-19 אנשים התחילו לגלות את הכיף שבענין והתחיל עידן הסקי כמו שאנו מכירים אותו, הציוד השתפר, טכניקות פותחו וחוץ מתקופות שפל בשני מלחמות העולם הספורט והתעשיה סביב הספורט  התפתחו בצורה מהירה. בשנות ה-80 הספורט קפץ מדרגה כשפותחו חומרים חדשים שאיפשרו ליצור ציוד משופר וביגוד מתאים מחומרים קלים (סיבי פחם, טיטניום וכד'), באותו זמן הופיעו טכניקות וסוגי גלישה שונים כגון המונו-סקי (מגלש דומה לסנובורד כשהרגלים צמודות ומכונות לחרטום המגלש)
מיני-סקי (או ביג-פוט, מגלשי סקי קצרות ביותר), אופנועי שלג וכד'.
בשנים אלו התפתח גם כל ענין הקפיצות למניהם, אך כל ספורט רדיקאלי, העוסקים בו היו בעיקר צעירים חסרי מנוח שלא קיבלו יותר מידי הערכה בתחילת הדרך. ענין זה השתנה די מהר כשגולשי הפריסטיל ביצעו גלישות ראוה בתחרויות שונות עד שב 1992 ענף ה- Moguls (ראה בהמשך) נכנס כענף אולימפי.
כיום, גולשי הסקי, הסנובורד, סקיטבורד והגלישה כנראה התערבו לגמרי ביניהם. אפשר לראות גולשי סקי מבצעים תרגילי סנובורד (נסיעה בחצי צינור למשל), גולשי סנובורד מבצעים תרגילי סקיטבורד (מחליקים על מעקות במקומות שאין בכל שלג....), עירבוביה שלמה. חוסר הגבלה הזו היא המאפין האמיתי של הפריסטיל. רואים כי מגמה זו תביא את ענף הפריסטיל סקי לרמות שמעולם לא נראו. כל יום קם גולש יותר מטורף מהשני שמביא תרגילים לא הגיונים וקשים בצורה לא יאמנת.

אז על מה מדובר ?


נתחיל עם הענפים הותיקים יותר.
Aerials
ענף זה הוא המטורף והמפחיד מכולם. מדובר בקיקר ענקית (רבע עיגול), מדובר בגולשי סקי המגיעים לקיקר במהירות של 60 קמ"ש במוצע ועולים ולגובה של 15 מטר לאויר ומדובר ביצוע סלטות כפולות, משולשות, ברגים, סיבובים ולפעמים כל אלו בקפיצה אחת !!!
לראות קפיצות כאלו LIVE  זה אחד הדברים המדהימים ביותר.
קפיצות אלו נחשבות לקשות ביותר מבחינה טכנית ולמסוכנות ביותר. כדי באמת לנחות בשלום מכל קפיצה, צריך שעות על שעות של אימונים בטרמפולינות, קפיצות לבריכה, קפיצות לארגזי ספוגים ורק לאחר מכן תוך כדי וריכוז מוחלט הגולשים מתחילים לקפוץ במקפצות האמיתיות.

Acro
יש כאלו שיראו את גולשי ה"אקרובטיקה" ומיד יצחקו (לעצמם, כי זה לא יפה לצחוק למישהו בפנים) בגל הדימיון הרב להחלקה אומנותית על קרח והקונטרסט הרב בין הקפיצות והטירוף של הענפים המפורטים לעיל לעומת האופי הריקודי של ענף זה, אך נא לא לזלזל, מדובר פה באומנות לכל דבר, שיא הביטוי העצמי תוך כדי "ריקוד" וביצוע תרגילים על שטח שטוח. הגולשים מבצעים סלטות במקום (תוך כדי עזרה במקלות הסקי), סיבובים חדים ועמידה בפוזות מוזרות לפי קצב המוסיקה.
Moguls
כל גולשי הסקי והסנובורד מכירים את המדרונות באתרי סקי אשר לאחר כמה ימים לא שלג וחרישה אין סופית של גולשי סקי בסלאלומים חדים מקבלים צורה של תבנית ביצים עם "גבעות" צפופות. גלישה במדרון כזה הוא אתגר טכני לכל גולש סקי ומשימה בלתי אפשרית לגולשי סנובורד. בתחרויות ואולימפידות מתחרים בענף זה ע"י ירידה מהירה בין ה"ביצים" וביצוע 2 קפיצות תוך כדי הירידה. בקפיצות אפשר לבצע כל תרגיל שעולה על הדעת והניקוד מתחלק בין השליטה במדרון, המהירות והקפיצות עצמם. בתחרויות מתקימים  גם מקצי Dual-Moguls בהם יש 2 גולשים שיורדים ב2 מסלולים סמוכים בקרב ראש בראש. הגולשים דוחפים אחד את השני והצופים בתחרות עדים לקפיצות מרשימות או התרסקויות מטורפות.
Ski-Across
ענף זה דומה יותר לDown-Hill מאשר לפריסטיל, אך עדין יש פה ושם איזה קפיצות ענק בשביל להכניס קצת ענין לכן הכלתי זאת בכתבה. מדובר ב4 או יותר גולשים שיורדים מדרון מפותל ומנצח מי שמגיע ראשון. נשמע משמעמם קצת, לא? אבל בכל זאת באמצע הסלאלום מוקמות קפיצות גדולות המדלות את מספר המתחרים במהרה ע"י ריסוקם אחד על השני או סתם על עמוד תאורה תמים. באחת התחרויות שצפיתי, גולש ביש-מזל קפץ יש לתוך דגל ענק שהתנוס לתומו, לקח את הדגל איתו והמשיך לגלוש חצי מדרון מכוסה בדגל בלי לראות מטר (עד שנתקע בעמוד אחר) – ענף נחמד לכל מי שאוהב לשמוח-לאיד.
Big Air או Table Top  
תמצאו מקפצה טובה ותסתערו עליה, זה הרעיון מאחורי קפיצות אלו. הפעם מדובר בקפיצות פחות ורטיקליות ויותר אופקיות. הגולשים מנסים להגיע לכמה שיותר זמן אויר תוך כדי בוציע סיבובים שטוחים, תפיסות למיניהם של המגלשים, סלטות מתונות אך גדולות, סיבובים של 1080 מעלות, הכך הולך. קפיצות אלו מזכירות את קפיצות הסנובורד מבחינת התרגילים.
Half Pipe
כולם כבר מכירים את ענף החצי צינור מהסנובורד. אז כאן מדובר בדיוק באותו הדבר, קפיצה אחרי קפיצה לאורך חצי צינור של 100 מטר, סיבובים, מיסטי פליפ, נחיתות לאחור, אין הרבה מה לפרט פה בגל הדמיון הרב לענפי הסנובורד והסקיטבורד.תחום זה נכנס לעולם הסקי רק לאחרונה, לאחר שגולשי הסנובורד בנו חצאי צינור כמו שהכירו מעולם הסקיטבורד, גולשי הסקי נדלקו על הענין ונכנסו אליהם עם כל מה שהם יודעים.
Street
מעבר לכל הענפים המוגדרים לעיל, ישנם עוד כמה טרופים השולטים בעולם הפרי סטיל, האנלוגיה המתאימה היא נסיעת  STREET בסקיבורד. אין גבולות, על כל מעקה, ג או פח אשפה ניתן לאלתר איזה ביצוע משוגע. הגולשים כיום מסוגלים להחליק על מעקות במקומות שבקושי יש שלג, לגלוש על גות של בתים (ולקפוץ מהג לחניה שלמטה...). הטירוף שולט, והגבול לא נראה באופק !!!!

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ