עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > כתבות בנושא סקי וסנובורד
שתף  
General סנו דומס

לא רחוק היום ונוכל לגלוש בתל אביב באוגוסט...
רק 12 שנים עברו מאז נפתח ה- SNOW-DOME הראשון באדליד אוסטרליה. הצלחה הכבירה עודה יזמים להקים מתקנים כאלו בהשקעות של עשרות מיליוני דולרים גם בטוקיו, הולנד, דובאי, גרמניה ואנגליה. כיום נמצאים עוד כעשרה DOMES  נוספים בהקמה בכל רחבי העולם.
 
SNOW-DOME  פרושו אולם ענק סגור מבוד כראוי, שבתוכו מיצרים שלג באופן מלאכותי. רצפת האולם נטויה בזוית 6-22 מעלות ומאפשרת גלישה באולם כמו בהרים. הגלישה הינה מבוקרת ולא כל הפרעות של סופות, מחסור בשלג או אויר דליל מחמצן בגבהים. הטמפרטורה המוצעת היא בדרך כל 3 עד 6 מעלות מתחת לאפס.
 
להבדיל מתקנים עם משטח פלסטיק או שטיח מונע- הגלישה מאד מהנה והתחושה היא של הדבר ה"אמיתי". אימון ב- DOME  זה לחלוטין לגלישה בהרים, ואין צורך ב"התאקלמות" מחדש לאחר סדרת אימונים בתחליפי שלג.
בכל DOME  שנבנה ברחבי העולם מתקנים את השגיאות הנדסיות של הקודמים, מוזילים את עלות יצור השלג, את מחירי הבידוד ואת הוצאות האחזקה השוטפות.

קימות מספר שיטות ליצור שלג בתוך אולם:

 - PERMASNOW השיטה של האתר הראשון באוסטרליה. תותחי שלג התיזו תערובת של מים וכימיקלים. שיטה זו, למרות שאינה יעילה במיוחד הועתקה למתקנים ענקים ביפן ונקראת שם SANOVA .

שיטת הקרח המשופע- זו שיטה שהועתקה מתהליך הקפאת מים בזירות הוקי קרח. בשיטה זו מעודים היוצרות קריסטלים של שלג בשכבה בעובי של כ- 2 ס"מ על הקרח. שיטה זו מנוצלת ב- 20% מהמתקנים כיום. הטענה העיקרית נגד שיטה זו היא שהמצע מאוד קשה ואינו מדמה שלג טבעי וגם הנפילות עליו מכאיבות יותר.

ACER SNOWMEC – שיטה אנגלית שמבוסת על הדרך שבה מיצרים שלג עם תותחים באתרי הסקי. השיטה פועלת רק אם מקרים את האולם לפני הפעלת התותחים לטמפרטורה של 15 עד 20 מעלות מתחת לאפס!!! שיטה זו הינה כיום הפופולרית ביותר. לפי שיטה זו נבנה ה- DOME  הענק בטוקיו בשנת 1993 שעלה 400 מיליון דולר. עלות אחזקתו כ- 40 מליון דולר בשנה והמשקיעים מקוים להחזיר את השקעתם בשנת 2011!!! היפנים כנראה לא נבהלים מהר ובשנת 2003 יפתח בטוקיו DOME נוסף כחלק מקומפלקס דיזנילנד שאורך מסלול הגלישה בו יהיה 600 מטר.

POLARSNOW – זו שיטה אוסטרלית פופולרית כיום וכנראה גם הכי כדאית מבחינה ריוחיות. תותחי שלג מתיזים מים, אויר דחוס וחנקן נוזלי. כאן אין צורך "בסביבה" קרה מאוד ולכן מיצרים שלג בשיטה זו בחודשי הקיץ עבור הופעות, אירועים והפקות סרטים בחוץ בכל העולם. באירופה נבנה DOME ראשון בשיטה זו בהולנד וכיום נמצאים חמישה מתקנים כאלו בניה ברחבי העולם.

גירוד קרח- זו שיטה יחסית זולה וידועה הרבה שנים. השלג אינו מורכב מקריסטלים אלא משיברי קרח זעירים. השיטה מנוצלת בהולנד ובלגיה.

למרות עלות הקמה הגבוה  (10-25 מיליון דולר) יש להניח שתוך מספר שנים תאפשר הקמת DOME בישראל שימשוך קהל רב בכל חודשי השנה.

המתקנים המומלצים באירופה:

# SNOZONE/X-SCAPE בעירה MILTON-KEYNES באנגליה. מסלול 200 מטר. טלפון: 0044-1908-230260
  מבנה חדיש שהקמתו הסתימה באוקטובר 2000. כ- 40 ק"מ צפונה מלונדון. מילטון-קינס היא יציאה מס' 14 על 
  האוטוסטרדה MI שיוצאת מלונדון לכיון בירמינגהם.
 
# ALLROUNDER בעיר NEOUS  על יד דיסלדורף גרמניה. מסלול 308 מטר. טלפון: 0049-2131-1244300 WWW.ALLROUNDER.DE           
  מבנה ענק שנבנה על ה"חיריה" של דיסלדורף. השלג באיכות מעולה. סנו-פארק נהדר לסנובורדרים. רכבל 4 כסאות 
  מהיר עם שטיח נוסע שמאפשר העלאת אלף גולשים בשעה.
  ה- DOME הטוב ביותר באירופה.
 
#ALPINE CENTER בעירה BOTTROP ליד אכן בגרמניה WWW.ALPINCENTER.COM  טלפון: 0049-2041-7075-500
מנהרה באורך 640 מטר שעשויה מקשתות ענקיות שנבנתה במורד הר ע"י האלוף האולימפי ג'יראדאלי, אולם המעלית הארוכה שהיא מסוע מחגורת גומי אינסופית- מתישה את הגולשים.

כדאי לנצל את אחת מהטיסות  המוזלות המוצעות בעמוד האחורי של עיתוני הערב כדי לטוס לפני חופשת הסקי לאחד ה- DOMES הלו ליומים שלושה. הנאה רבה מובטחת.

 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ