עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > כתבות בנושא סקי וסנובורד
שתף  
General איכות הסביבה גולשת במדרון

מפולות השלגים שאירעו בחורף האחרון במספר אתרי סקי באירופה עורו מחדש את הדיון הציבורי בנושא חשיבות שמירת הסביבה באתרי הסקי.
סקי הינו ספורט עתיק יומין. יש הוכחות ארכאולוגיות בנות מעל 2300 שנה לקיומו, ואולם רק בתחילת המאה ה20- נבנה אתר הסקי הראשון ב-CHAMONIX   לפי המתכונת המוכרת כיום כול הקמת רכבלים , הכנת מסלולי גלישה ובנית בתי מלון לאירוח הגולשים. העדר ניסיון רב שנים בתכנון אתרים מסביר כנראה חלק מתופעות הטבע שהתרחשו בחורף האחרון.

עמוד הרכבל נכנס לחץ
אתרי הסקי התרבו והתרחבו עקב הגידול האדיר בפופולריות של ספורט חורף זה בעולם. רק באתרים מעטים כגון ZERMATT שויץ ניתן להבחין ברצון המתכנים להשתלב בסביבה הטבעית ולהמעיט בשינוי הנוף הכלי.
אולי קצת באיחור, אבל בהרבה אתרים מתנהלים כיום מחקרים מעמיקים העוסקים בהשפעות הנובעות מפתיחת מסלולי גלישה חדשים ובנית רכבלים ומבנים באתרים. ברור מעל כל ספק שיש לבניה מסיבית זו השפעה על הטופוגרפיה, על הידרולוגיה , איכות הקרקע ושימורה וכן על היעור ועל הצמחיה באתרי הסקי. הנכונות והמימון למחקרים אלו גם הם תוצאה של האסונות שהתרחשו בשנים האחרונות באתרי סקי בעולם ושלא תמיד הגיעו לידיעת הציבור הרחב.

דוגמא קלאסית היא התאונה באתר ליד גרנובל, בה נהרגו 6 גולשים בהתרסקות תא נוסעים, לאחר שתמוט עמוד הרכבל בו עלו. בדיקה יסודית נמצא שסילוק העצים והצמחיה במשך השנים באזור העמוד הגבוה גרמה לאי יציבות ולסחף  מוגבר, שהפחית את יכולתו של העמוד לעמוד בלחצים הנדסים שנצפו בעת הקמת העמוד שנים רבות לפני כן. תאונה זו הביאה לשינוי רדיקלי בצורת המחשבה של מתכני ומפעילי אתרי סקי, שהבינו את החשיבות של שימור הנוף כשיקול מכריע בתכנון ובתחזוקה של האתרים.

שתי מפולות שלגים קשות ארעו בחורף האחרון בצרפת ובאוסטריה ובשתיהן הגיעו החוקרים למסקנה העגומה שאילו לא היו עוקרים עצים בשנים האחרונות מורדות הרים  יתכן שהמפולות היו נמנעות או לפחות הנזקים היו קטנים יותר. את השגיאות בתכנון הידרולוגי באתרי סקי חדשים ואת הזנחה באתרים ותיקים שבהם אין הכונה תכנונית משלתית- קשה ויקר מאד לתקן. במרבית אתרי הסקי מוקדש חלק נכבד מהתקציב השנתי לתיקון ושיפור הנוף  והמסלולים. אולם במקרים של פגיעה אקולוגית, מטילים לצערנו הרבה אתרים  את האשמה או לפחות את האחריות הכספית על המדינה שלא תמיד בצדק.

הם גולשים מחוץ למסלול- והטבע יוצא חבול
בעשור האחרון התפתח ענף הסנובורד, השונה מיתר צורות הגלישה בציוד, בגיל המוצע של הגולשים ובאזורי הגלישה. בתחילת עידן הסנובורד בארה"ב הגלישה נעשתה רק PISTE-OFF  כלומר הרחק מסלולי הסקי המתוחזקים בקפידה וזאת כיון שהנהלות האתרים התיחסו אז לסנובורדרים כ"טיפוסים חריגים הגולשים עם ציוד בלתי בטיחותי".הם טענו שהסנובורדים הורסים את המסלולים ושחברות הביטוח אינן מוכנות לכסות תאונות כתוצאה מגלישה עם ציוד שאין בו התקני שחרור בטיחותים כמו בסקי. בשנים האחרונות נוכחו הנהלות האתרים שמסיבות כלכליות כדאי להם מאד לאפשר לסנובורדרים לגלוש כאות נפשם למרות שיש לצערנו אמת בטענה שסנובורדר הגולש PISTE-OFF  מסוגל לגרום למפולות שלגים ולהשפעה שלילית על הצמחיה והיערות באתרים.
גם לחתולי השלג הפועלים יומם ולילה באתרים וכן לתותחי השלג והצנרת הדרושה להפעלתם יש השפעה הרסנית על הטבע באתרים.

גם לבן יכול להיות ירוק
כאן נכנסים לפעולה ארגוני הגנת הטבע, שתובעים צמצום דרסטי במספרם ובגודלם של אתרי הסקי. משמעותה של דרישה כזו  הקטנת הרוחים בענף הסקי הפורח והמפרנס אלפי עובדים. לעומת אירגונים אלו  משקיעים אתרי הסקי  סכומי עתק  בדרכים שונות לשיפור התדמית העגומה הזו.
אחד הטיעונים העיקרים של אתרי הסקי נגד אירגוני הגנת הטבע הוא שבעצם פחות מ- 10% מהשטח הרי בהרי האלפים המוקצה לאתרי סקי עבר שינוי טופוגרפי כלשהו כול בניה ,עקירת צמחיה וחפירות, וגם בשטח זה אין שינוי מהותי של הנוף. זאת לעומת השינוי המהותי כאשר אזור חקלאי מישורי ירוק הופך לכרך אורבני אפור.
עוד נטען שכאשר אתר סקי מתוכנן כראוי אין שינוי מהותי בנוף, ביער, בצמחיה ובעלי החים  נעים בחופשיות באתר. הנהלות האתרים מטפחות את היערות יותר מאשר באזורים אחרים והאתרים.
בנוסף, יש המעמידים מול החסרונות המוזכרים את העובדה שפיתוח אתרי הסקי מעוד פעילות ספורטיבית בריאה בטבע בחורף ובקיץ, למאות אלפי תושבי הערים הצפופות ובכך נוצרת הרמוניה בין הטבע לאדם. אמנם חלק ניכר מחובי הסקי מגיעים מארצות רחוקות, אולם דוקא הם מביאים מטבע זר שחלקו מושקע חזרה בשימור הנוף באתרים.

סקי מוגדר כענף ספורט חינוכי.מלבד היתרונות הגופנים הוא מריץ אנשים לצאת לחיק הטבע בעונת החורף, מפגיש עמים מרוחקים ותרבויות שונות וכל זאת באוירה נעימה ויחד עם מסורת מקומית עשירה.

נקוה שבכל זאת ישמר האיזון בין האדם והנוף האלפיני כדי שגם הדורות הבאים יוכלו להנות מגלישה במורדות לבנים אינסופים מבלי להכאיב לאמא אדמה.


       כתב: דיויד בלוך

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ