עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > חוויות גולשי סקי
שתף  
Adventures הפרויקט של עידו ניגר - קשמיר

   המסע שלי התחיל לפני כש שנים, שנות הנדודים שלי, במהלכן דילגתי מנקודה לנקודה על גבי הכדור הכחול-ירוק שלנו, כשאני מנסה לראות כמה שיותר לבן. את מירב זמני ומרצי השקעתי בלימוד סנובורד והתקדמות בספורט אתגרי זה, ובהתאם התגורתי על פי רוב באתרי סקי שונים ומשונים. המטרה היתה פשוטה: לעבוד כמה שפחות ולהשקיע כמה שיותר בגלישה ובמציאת אתר הסקי האולטימטיבי, ותאמינו או לא - מצאתי.
   לגולמרג (Gulmarg), אתר הסקי הקשמירי שבצפון הודו, הגעתי במקרה. מרפי הזקן יודע לספר שהמקרה מוביל אותנו לפסגות הגבוהות ביותר שלנו. כל שנותר לנו לעשות הוא להיות קשובים לאותות, להישען לאחור וליהנות מ"הסרט".  ביקורי הראשון בהודו, שהיה גם הוא בלתי מתוכנן בעליל, גלשתי ברוטנג –פס (Rotang-pass) ליד מנלי שבהימצ'ל פרדש. את ציוד הגלישה קיבלתי מבחור שויצרי בשם מישל, שפרנסתו בהשכרת ציוד סנובורד לתירים. הציוד אמנם היה מיושן ושחוק, אך הרכסים המושלגים של הימליה היו פיצוי קסום על הכל. נכבשתי ברגע וידעתי מיד שלשם עוד אשוב.
בשנת 2000, כשנתים לאחר ביקורי הראשון, חזרתי להודו. הפעם עם ציוד גלישה משלי, אך לא שום תוכנית גלישה ברורה. רצה הגורל והאדם הראשון שפגשתי במין-באזאר של דלהי היה מוחמד יוסוף בקטו. יוסוף הוא קשמירי, בעל בית-צף (Boat House) על אגם דאל שבסרינגר, בירת קשמיר. כשמע את תוכניותי המעורפלות, כל דבר שכול טיפוס על הרים מושלגים וגלישתם, מיהר להסביר שאין צורך להתאמץ ולטפס שכן בקשמיר ישנו אתר סקי ובו גונדולה. הקשבתי לו בעינים נוצות, אך שום דבר לא הכין אותי למפגש העוצמתי עם הרכסים המושלגים שתיאר. גולמרג העניקה לי את שלושת החודשים היפים בחי. השלג הבתולי, הטבע הפראי והיעדר התירים (בשל המצב הביטחוני הלא פשוט בקשמיר) נתנו לי את החופש המוחלט. זו היתה עבורי הזדמנות נדירה לשקט, תקופה של חשבון נפש שהוליד שינוי גדול בחי. התקופה שביליתי בגולמרג הותירה בי שמחה ושלוה שטרם הכרתי, ומלא השראה התחלתי לחפש דרך בה אוכל לתרום למקום, להעניק תמורה כלשהי לאנשים  שנתנו לי כל כך הרבה. רציתי לאפשר להם לטעום מאותה שמחת החים שהבשילה בי בעזרתם.
רציתי להתנסות בפרויקט אישי, בו אישם ובשאיפה גם אחוה מחדש את כל אשר למדתי בש שנות הנודות שלי. באותם ימים היה בגולמרג כולה סנובורד אחד להשכרה, גלשן Burton Air שיוצר בשנות השמונים. הבטתי בו. הוא החזיר לי מבט עיף. האסימון נפל! החלטתי לחזור לגולמרג עם ערימה של סנובורדים וציוד גלישה, במטרה למד את הקשמירים סנובורד ולעזור בפיתוח ספורט אתגרי זה בהודו.

   150 ק"ג. זהו משקלם של 15 סנובורדים, 16 בינדינגס, 17 מגפי סנובורד וכמות גדולה של וקס, P-TEX, ברגים, מגהץ ושאר אביזרים לתחזוקת סנובורד. את מרבית הציוד קיבלתי לא תשלום מחנויות להשכרת ציוד סנובורד בקולורדו, מאילון ובעיקר מ"סקי-פס". היענות הזו הותירה אותי נרגש. נדהמתי מהאופן בו אנשים נדבקו בהתלהבותי, מנכונותם לעזור, לתרום ולהיות חלק מהפרויקט הלא-שגרתי הזה.
חזרתי להודו בתחילת חורף 2003 . יוסוף בקטו ברך אותי לשלום עם הגעתי לשדה התעופה של דלהי, שבידיו שרשרת של פרחים צהובים וכתומים למזל טוב. הוא יודע מה אני אוהב! כך החלה הרפתקה החדשה. לאחר בילוי יום שלם בית המכס של דלהי הצלחנו לשחר את ציוד הגלישה, העמסנו את 150 הק"ג על גו של ג'יפ מקומי ויצאנו לדרך... עוד יומים סרינגר, קשמיר.
עם הגעתי לסרינגר אירח אותי יוסוף בית הצף שברשותו. את הבתים הצפים הראשונים בנו הבריטים בתקופת שלטונם באזור ואלה שימשו כבתי קיץ ונופש, כאשר כיום ישנם מאות בתים צפים על אגמי קשמיר. הבתים הצפים יוצרים רחובות שלמים וקסומים, שהתנועה ביניהם נעשית על גבי "שיקרות", סירות קטנות המונעות ע"י משוטים. לאחר שבוע מרגיע ב "H.B.ARIF", הבית הצף המפואר של יוסוף, התחלנו בארגון קורס הסנובורד הראשון של קשמיר.
   הקורס חולק ל-3 מחזורים, כשבכל מחזור 10 תלמידים. כל מחזור עבר קורס בן 10 ימים בו תירגלו התלמידים טכניקת גלישה נכונה למסלולים מהודקים ושלג בתולי, מידע עיוני על קידום ספורט זה בעולם וחוקי בטיחות בין- לאומים לגלישה באתרי סקי ו-Backcountry . את קבוצות הקורס אירגנו עבורי מנהלי אגף הספורט של אוניברסיטת קשמיר, כאשר את הקורס עצמו, לרבות הדרכה והציוד, העברתי לאנשי קשמיר לא תמורה.
היתה זו חויה נהדרת ויוצאת דופן למד ספורט נפלא זה לאנשים נלהבים ויפים כל כך. גילם של התלמידים נע בין 20 ל-34, מגון נרחב של מקצועות: מדריכי תירים, מורים, מהנדסי מחשבים, רופאים, וטרינרים, סטודנטים, והחביבים עלי ביותר- Ski Bums! . התלמידים היו אסירי תודה על הזדמנות הנדירה למוד ספורט שעד כה היה נגיש עבורם רק על מסך הטלויזיה, וגאים להיות חלק מחלוצי הספורט ברכס הימליה. גם התקשורת מצאה ענין בפרויקט קטן זה, ובנוסף לשבע כתבות בעיתונות המקומית ואחת במגזין אמריקני, רואינתי חמש (!) פעמים לחדשות בערוץ הטלויזיה המקומי. תחושת העשיה והסיפוק היו גדולים.


   רכס הימליה הוא חלום מתגשם לכל חוב ספורט חורף המחפש טבע פראי ומסלולי גלישה ארוכים ובתולים. אלו הם שלושת אתרי הגלישה הגדולים, המצוידים ברכבלים:
1. Solang valley (Himachel Pardesh).
2. Oali (Utar Pardesh).
3. Gulmarg (Kashmir).

גולמרג הוא אתר הסקי הגדול ביותר ברכס הימליה. הוא נמצא במרחק של שעת נסיעה צפונית מערבית לסרינגר, ולמרגלותיו, בגובה 2600 מטר, שוכן כפר גולמרג. פירוש השם גולמרג הוא "מישור הפרחים", ואכן, בקיץ הופך האתר למגרש הגולף הטבעי הגבוה בעולם, כאשר את השלג החורפי מחליף מרבד דשא אין-סופי המעוטר בפרחי בר. במהלך הקיץ הנוכחי (אוגוסט 2003) הסתימה באתר בנית גונדולה חדישה של חברת Poma הצרפתית. הגונדולה יוצאת מכפר גולמרג ומסתימת בפסגתו של הר קונגדורי (Kongdori) בגובה 4200 מטר. היא עוצרת עצירת בינים גם בגובה 3500 מטר, ופותחת בפני באי האתר מסלולי גלישה באורך של עד 7 ק"מ, על שטח של 7.5 קמ"ר. אתר הסקי גולמרג מומלץ לגולשים מתקדמים, מקצוענים ו"אקסטרימרים". האתר מציע גלישת Backcountry , טבע עוצר נשימה ושלג בתולי, עם הטבות של אתר סקי: גונדולה וסקי-פטרול. בחורף 2003-2004 ישתף לראשונה ספורט הסנובורד במשחקי החורף של הודו כספורט תחרותי, כאשר האליפות תיערך בגולמרג! חשוב לצין עוד כי גולמרג מציעה שפע של מלונות, במגון רמות ומחירים, החל בחדרים לתרמילאים זרוקים שהגיעו למספר חודשים ועד לסויטות מפנקות לחופשת הסקי השנתית של מר ישראל ישראלי. בכל מקרה, זהו בפירוש אתר הסקי הזול ביותר בעולם! כמו כן ישנן בכפר כמה וכמה מסעדות, אפשרות לסיורים על גבי אופנועי שלג, חנויות להשכרת ציוד סקי, וכעת – גם סנובורד.


כמה מילים על המצב הביטחוני.
מזה 15 שנה מתנהלת מלחמה בין הודו ופקיסטן על השליטה באדמת קשמיר, כאשר הודו מחזיקה בחציה האחד של קשמיר ופקיסטן בשני. גולמרג נמצאת בצד הודי. קימים אזורי סכסוך בהם הסיכון גבוה, אך אזור גולמרג לא נמנה עליהם והוא שקט לגמרי זה 15 שנה.
מאחר וקשמיר היא מדינה מוסלמית, חשתי ביקורי הראשון לגלות את זהותי הישראלית. עם הזמן נוכחתי שהקשמירים כל אינם מחפשים לעצמם אויבים מחוץ, אולי כי יש להם שפע של צרות מבית. קשמיר היא מדינה ש 70% מתושביה מתפרנסים מתירות, ותושביה נוטים לכבד כל תיר באשר הוא.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ