עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > חוויות גולשי סקי
שתף  
Adventures אליפות העולם בסנובורד חול 2003

כשאנו חושבים על סקי או על סנובורד מיד עולים בדמיונו הרים מושלגים, בקתות עץ שויצריות וקור, קור כלבים. אבל מסתבר שאפשר גם אחרת. דמינו לכם אתר של דיונות לוהטות, אוהלים פתוחים , שירת גמלים מזדחלת לעבר האופק ו-30 מעלות חום.
סקי או סנובורד-חול, יותר משהם ת-ענף בספורט הגלישה, הם עוד דרך להעביר את הקיץ שבין עונה לעונה. עיסוק צידי למשוגעי ספורט החורף, המחפשים פורקן לתאותם החורפית הלוהטת. גלישת החול מוכרת כבר כמה עשרות שנים, אך באופן קבוע עוסקים בה רק כמה עשרות משוגעים לדבר הפזורים על פני כדור הארץ כולו – אוסטרליה, דרום אמריקה, נמיביה וגרמניה. לספורט הזה אין איגודים והוא אינו מוכר כספורט רשמי באף מדינה, אך הוא מעניק לגולש חויה מיוחדת במינה, שאמנם מזכירה את הגלישה על גבי שלג אך בו בזמן שונה מנה לחלוטין.

   הגלישה עצמה מבוסת על עקרונות זהים לאלו של גלישת השלג, אך כמובן שקימים הבדלים. לחול מקדם חיכוך גבוה באופן משמעותי מזה של השלג, ולפיכך דרושה זוית מדרון חדה הרבה יותר על מנת לגרום לתנועה. החול עצמו כבד פי כמה מונים מהשלג ולכן התנועה מסורבלת יותר והשליטה על המגלש היא בעיתית (אם להתנסח בעדינות). והנפילות...כן, אז זהו, שהן הרבה הרבה יותר כואבות.
הגלישה מתבצעת על מגלשים או בורד זהים לאלו של השלג, אך נהוג לצפות את תחתיתם בחומר פלסטי קשיח יותר מהרגיל. רוב הגולשים משתמשים בציודים הישנים שלהם, אלו שכבר התבלו ואינם מעניקים ביצועים מספקים בשלג, אך על דיונות החול הם עושים את העבודה.

   צינתי כבר שספורט זה אינו מוכר על ידי אף גוף רשמי, ובכל זאת, בגרמניה התקים השנה זו הפעם ה-13 פסטיבל גדול סביב אליפות העולם בסנובורד-חול.
גרמניה? מלמלתי כשאני בוה במסך המחשב בחוסר אמון. גרמניה אינה מצטירת בעיני אף אחד כמדינה מדברית במיוחד, שלא לדבר על דיונות ענק הנפרשות עד מעבר לאופק. אך לא עם כגרמנים יכנע לתכתיבי מזג האויר! במרחק של שעתים נסיעה צפונית למינכן, ליד כפר בשם הירשאו, ניצבת דיונה לתיפארת. במקום עובדת מחצבת מינרלים ענקית, הקימת (ופועלת) כבר למעלה מאה שנה, כאשר במשך כל הזמן הזה מוזרמת פסולת החציבה – חול, על גבי סרט-נע אימתני לנקודה אחת. וכך, לאחר מאה שנות חציבה, נטוע במקום הר מרשים וקירח בגובה 110 מטר. אורך מסלול הגלישה המסודר הוא כ-200 מטר. פסולת החול אמנם אינה חול של דיונות, אך תחושת הגלישה דומה מאוד.
לפני 40 שנה החלו חובי סקי מקומים, שרק רצו להנות קצת בחודשי הקיץ, לנסות את מדרונות הר הקרוב למקום מגוריהם. לפני 15 שנה הצטרפו אליהם גולשי סנובורד.
עם הזמן הוקם "באתר" קאנטרי-קלאב גדול המציע מן פארק קיץ בסגנון חוף ים, בשילוב עם אטרקצית הגלישה על חול. זהו אתר גלישת החול היחידי בעולם בו פועלת מעלית קבועה, המביאה את הגולשים לראש הר.  בכל שאר האתרים המשמשים לגלישת-חול יש לטפס על הדיונה בדרך המסורתית, מה שגורם לרוב הגולשים "להישבר" אחרי טיפוס אחד.

   הפסטיבל מתקים בכל שנה בחודש יוני ומשלב בתוכו תחרויות גלישה במקצים שונים, הופעות של להקות ואומנים מכל רחבי העולם ובעיקר אלפי צעירים שהגיעו לסוף שבוע של גלישה, בירה והרבה צחוקים. המתחרים הגיעו השנה מכל רחבי אירופה והתחרו בשלושה ענפים: פראל-סלום, בורדר-קרוס, ומעבר בריכה, כאשר כל ענף חולק למקצה גברים ומקצה נשים.
במהלך התחרות נרשמה אוירה חברית, שמחה ומפרגנת במיוחד. ביומו הראשון של הפסטיבל נערכה התחרות היתולית בעיקרה - מעבר הבריכה. המתחרים גולשים על מדרון החול ומנסים לצבור כמה שיותר מהירות לקפיצה, שכן בקצה המדרון שוכנת   בריכה באורך של 20 מטר. היה מצחיק.
ביום השני נערכה תחרות הפראל-סלום. במקצה זה הוצבו דגלי סלום בשני מסלולים מקבילים זה לזה והמתחרים התחרו בזוגות, כאשר המנצח עולה לשלב הבא. כאן כבר קיבלה התחרות גון ספורטיבי מובהק, והגולשים הראו יכולות גבוהות. חלק ניכר מכל הגולשים שהשתפו במקצים הינם גולשים מקצועים מתחרויות הסלום המושלגות.
ביום השלישי נערכה התחרות המענינת ביותר, הבורדר-קרוס. בכל מקצה התחרו ארבעה גולשים בת אחת, על מסלול אחד שעוצב כמסלול בורדר-קרוס שלג למיהדרין, בשילוב פניות חדות, קפיצות, וכמובן - בריכת המים הבלתי נמנעת למרגלות הר. המקצה היה פיזי מאוד ולוה בשפע של מגע בין הגולשים ולא מעט פציעות, אך היה מרתק ובהתאמה לרוח המקום – מצחיק מאוד.

   השהיה בפסטיבל היתה חויה מענינת ומהנה להפליא. עם כל המוזרות ולמרות הטרוגניות של משתפי הפסטיבל, המכנה המשותף ניכר בכל – אהבת הגלישה (והבירה). נדמה שעבור כולם מדובר בתחליף בלבד, אמנם מהנה וצבעוני, אך כזה המהוה תזכורת קיצית חמימה לאהבתם האמיתית - גלישה על מורדות אינסופים של שלג.
אם אתם מזדמנים לאיזור, בעיקר סביב חודש יוני, מומלץ בחום לבקר במקום וכמובן לנסות את הסנובורד-חול. מי יודע, אולי זה הספורט שלכם...

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ