עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > סקירת ציוד סקי מקצועי - סקיגייד
שתף  
Equipment ביגוד תרמי

מערכת ביגוד תרמי אידיאלית

בכל שנה משיקים יצרני הביגוד התרמי קולקציות חדשות ומשוכלות יותר. הם אינם מישרים קו רק עם צוי האופנה המשתנים אלא גם, ואפילו בעיקר, עם התפתחויות בטכנולוגיות הסיבים למיניהם. בדים נושמים, מיקרופיברס בעובים בלתי אפשרים וטכניקות אריגה איזוטריות, נרתמים כולם לספק לנו את התנאים האופטימאלים לגלישה. מה בעצם תפקידם של כל הגורמים הלו וכיצד הם מאפשרים לנו להפיק את המירב מעצמנו, מהשלג ומהמדרונות? על השאלות הלו נסה לשפוך קצת אור בכתבה הזו.

מה היא מערכת ביגוד אידיאלית לגלישה?

מערכת גלישה אידיאלית בנויה משלוש שכבות:

1         שכבה שמטרתה להרחיק את הזיעה מהגוף
2         שכבה שמטרתה בידוד מקור 
3         שכבה שמטרתה מניעת חדירת רטיבות ורוח
 
מערכת טובה תספק הגנה מחדירת רוח קרה, על מנת למנוע את החלפת האויר החם שנאגר בין הגוף לבגד באויר קר מבחוץ. עליה גם לחסום מעבר פנימה של שלג ומים, על מנת למנוע רטיבות סמוך לעור, שמשמעותה איבוד חום מזורז שכן מים מוליכים חום הרבה יותר מהר מאויר. כמו כן על המערכת לספק בידוד המותאם לפעילות ולטמפרטורה החיצונית ובו בזמן על הביגוד התרמי להרחיק את הזיעה מהגוף ולאפשר אידוי שלה כלפי חוץ. בגד ספוג זיעה, ביחוד כזה הצמוד לעור, הוא מתכון בטוח לאיבוד חום.
 
למעשה כל ביגוד סקי, מהגטקס ועד הסרבל, הוא בעל תכונות תרמיות. אנחנו נתמקד כאן בפריטי הלבוש התרמי התחתונים – שכבה ראשונה ושניה. השכבה הראשונה היא הגטקס וחולצת הגלישה, וזו השניה היא לרוב וסט / מעיל פליס או שוה ערך.
 
על מנת להעריך את הפתרונות החדישים ביגוד תרמי יש להבין את המורכבות האקלימית איתה נאלץ הגולש להתמוד. התנאים הם תנאי קור משתנים, שיכולים לנוע בין מעלות רבות מתחת לאפס ועד לשמש יוקדת. כל זאת ברמות משתנות של פעילות, החל בגלישה אינטנסיבית לוהטת ועד לישיבה מושכת על מעלית, חשופים לרוחות מקפיאות. הביגוד אמור לת מענה כול לתנאים הדינאמים הלו, לבוד ולהגן עלינו מהקור ובו בזמן לסיע לגוף לשחר את הלחות (זיעה) שנוצרת במהלך הפעילות הגופנית.

שכבה תרמית ראשונה:

לא מכותנה! הכותנה סופגת נוזלים ואינה מרפה, ולפיכך אינה מתאימה כבגד תחתון בשעת פעילות גופנית. דבר דומה ניתן לומר בהכלה על כל הסיבים הטבעים, למעט משי, שעדין מקובל ביצור ביגוד תחתון לגולשים. תפקידה של השכבה הראשונה הוא להשאיר את הגולש יבש ומבוד לכל אורך היום, ולכן בגדים תחתונים הארוגים מסיב סינתטי מיקרוני הם המתאימים ביותר. הסיב הסינתטי, מעבר ליכולת הבידוד הגבוה שלו, אינו סופג את הלחות אלא מעביר אותה, מרחיק אותה מהגוף ומאפשר את אידויה.
 
הבגדים התחתונים האיכותים יותר ארוגים בכמה שכבות בעלות תכונות שונות, באופן שמסיע להרחיק את הזיעה. במגע של לחות עם בגד תחתון כזה היא "מוסעת" מיד מפני העור, נספגת בשכבה הפנימית ומשם עוברת במסלול חד-כיוני לשכבה החיצונית של האריג. מבנה הקרום החיצוני של האריג מעוד את התפשטות הרטיבות על פני שטח רחב, ובכך מחיש פלאים את קצב האידוי שלה.
 
הבדים המשמשים לביגוד תרמי מכילים קרוב ל-90% אויר בנפח הבד, וכאלה הם מיטיבים לבוד.  הסיבים המקובלים ביצור ביגוד תחתון הם פוליפרופילן ופוליאסטר הסינתטים והמשי הטבעי. כל שהסיב דק יותר כך גדל שטח הפנים שלו, ובהתאם גדלה צפיפות האריג, עולה קצב האידוי כלפי חוץ ומשתפרת יכולת אגירת האויר כשכבה מבודת.
 
הבגד התחתון צריך לשבת צמוד על הגוף על מנת לספוג את הזיעה ישירות ולא לאפשר מגע של אויר קר עם פני העור, אך אסור לו להיות הדוק עד כדי אי נוחות או פגיעה בחופש התנועה. רוכסן במפתח הצואר בחולצת הסקי אמנם יפגע מעט ביכולת הבידוד, אך יאפשר גמישות יתירה בגלישה בתנאי מזג אויר מגונים. באם אינכם סובלים מקור בצורה חריגה מומלץ שלא להצטיד בלבנים עבים מידי, שכן העובי פוגע ביעילות הרחקת הזיעה. מוטב להסתפק בשכבה ראשונה דקה יחסית, ובשעת הצורך להוסיף עליה שכבה שניה.

שכבת תרמית שניה:

תפקידה לשמר את חום הגוף, ובו בזמן לאפשר את אידוי הנוזלים המגיעים אליה משכבת הביגוד התחתונה או מגע ישיר עם העור. מעילי הפליס למיניהן נותנים מענה מוצלח כשכבת בינים לגולשים, כאשר גם כאן ניתן לבחור בין מספר עובים בהתאם לתנאי הגלישה הצפוים והרגישות האישית לקור. הפוליאסטר מנו עשוי הפליס נארג באריגה צפופה המונעת את בריחת חום הגוף ובו בזמן מניחה לזיעה להתאדות. הבד אינו סופג נוזלים ונוטה להתיבש במהירות. הפליס קל ודק מאוד ביחס ליכולותיו התרמיות, וכזה הוא נוח מאוד לשימוש בפעילות גופנית.
 
שכבת הבינים צריכה לשבת צמוד על הגוף על מנת למנוע כניסה של אויר קר, אך גם כאן חשוב להקפיד על התאמה מדויקת על מנת לשמר את נוחות וגמישות התנועה. מעילי השכבה השניה יגיעו כמעט תמיד עם רוכסן מלא, המעניק שליטה טובה ברמת האורור ומאפשר לבישה והסרה נוחה. המעילים האיכותים יותר מגיעים עם רצועת כיסוי לרוכסן, החוסמת כניסת אויר קר דרכו.

במסגרת הצטידות ביגוד גלישה לא כדאי להזניח את הביגוד התחתון ושכבת הבינים, למרות שהשכבה החיצונית, מעיל ומכנסים או סרבל, גונבת את עיקר תשומת הלב ואור הזרקורים. גם אם המעיל תפור מבד נושם, הרי שאם השכבות התחתונות לא יאפשרו לזיעה להגיע אליו שום דבר לא יזוז שם. התאמת ביגוד תרמי היא משימה שדורשת תשומת לב בכמה חזיתות, ואת מלוא משמעותה ניתן לחוש רק כאשר מקפידים על מערכת שלמה של פריטים מתאימים. המשואה די פשוטה - שימוש במערכת ביגוד תרמי מקיפה תהפוך את הגלישה לנוחה, יבשה ומהנה יותר.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ