עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy תרגילי גלישה

הכתבה נועדה לגולשים המעונינים ברקע תאורטי לגלישה נכונה וידע מעשי כיצד להמשיך את שיפור הגלישה באמצעות תרגילים וביצועים חדשים. רוצים לרחף מש? כאן תמצאו את כל המידע, מקפיצת ollie ועד לסיבוב של 360 מעלות...
 

גלישה על שלג מהוה חויה שמימית. הנוף המושלג, האוירה הפסטורלית , שקט הרים והחופש המוחלט לבחור כיצד, מתי ואיך לגלוש, מהוים הם אלמנטים שהופכים את החויה לכה רוחנית. גלישת הסנובורד, בכדומה לסוגי גלישה אחרים מקדשת את המחשבה החופשית. אין חוקים מוגדרים, "נכון או לא נכון", אין סגנון גלישה קבוע, הניסיון והתמדה הם שקובעים לבסוף את רמת הגולש.

חשוב לצין כי אין לזלזל בקבלת טכניקה בסיסית ע"י מורה מוסמך. גולשים רבים מנסים את מזלם בשלג ומאמינים כי הגלישה קלה כצפיה בה אך הדבר הינו שגוי. כפי שאנו למדים לכת בהדרגה כך גם הלמידה לגלוש בשלג חיבת להיות הדרגתית ובשלבים. לכל גולש יש צורך בטכניקה בסיסית מלומדת הנעשית על ידי מדריך מוסמך. רק על ידי למידת טכניקה בסיסית נכונה הגולש יכול להגיע לרמות גבוהות יותר בגלישה וליכולת לבס סגנון גלישה יחודי משלו.

השלבים הראשונים של הגלישה ידועים כקשים ומתסכלים, אך יחד עם זאת הינם המהנים והמספקים ביותר. יכולות התמרון, הפניה והקפיצה מהות את הבסיס לגלישה מהנה ומספקת. יש לשים דגש על טכניקה נכונה בגלישה וכן בנפילה (כן ..לומדים כיצד ליפול נכון) יכולת שילוב של שתי הטכניקות מהוה מקור בטוח להמשך גלישה מהנה ובטוחה.

הכתבה נועדה לגולשים המעונינים ברקע תאורטי לגלישה נכונה וידע מעשי כיצד להמשיך את שיפור הגלישה באמצעות תרגילים וביצועים חדשים. חשוב לזכור כי בכל רמות הגלישה יש לשמור על הגיון בסיסי, הכרת יכולת הגלישה ומתן שיקול דעת. לפני כל ניסיון של ביצוע תרגיל יש לדאוג לזהירות הגולשים האחרים ושל הגולש עצמו. כלים בסיסים כשמירה על מרחק מגולשים אחרים ובדיקת בטיחות הציוד לפני היציאה למסלול מעלים את רמת בטחון הגולש בעת הניסיון לביצוע התרגיל ואת הגולשים בסביבתו.

איך לומדים תרגילים?
בענפי האקסטרים רוב העבודה היא בראש, לפעמים לא צריכים סנובורד כדי למוד תרגיל פשוט חושבים עליו, על הגוף ועל התיזמון. דרך טובה היא להסתכל בסרטי וידאו וחוברות המלמדות איך לעשות תרגילים. במקרה ואתם מכירים גולשים מנוסים כדאי לכת לגלוש איתם ולשמוע את הסברים שלהם. אחד הדברים היפים הוא שלכל אחד יש שיטה משלו לעשות תרגילים ואין דבר כזה נכון או לא נכון, אם אתה באויר ונוחת סימן שאתה בדרך הנכונה. ועוד דבר אחרון- לספורט אקסטרים צריך הרבה אהבה וסבלנות כי בניגוד לכדורגל או כדורסל שבהם הפעולה הבסיסית של לקלוע לסל היא פשוטה ומידית הרי בגלישה, סקטבורד או לצורך הענין סנובורד רק לעמוד ולבצע את הדבר הפשוט ביותר לוקח לפעמים יותר משנה...

להלן הסברים על תרגילים פשוטים בסנובורד הם אמנם טכנים אולם אין דרך אחרת להסבירם:
• קפיצת OLLIE:
התרגיל הבסיסי והחשוב ביותר אשר מהוה חלק אינטגרלי מכל שאר התרגילים האפשרים (מכאן נובעת חשיבותו הרבה) אם תצליחו לעשות אותו אתם בדרך הנכונה אך ארוכה לאליפות העולם בסנובורד. שם התרגיל הוא על רוכב מפורסם בשם אלן "אולי" גלפנד שהמציא אותו על סקטבורד בשנת 1978.

את הניסיונות הראשונים של התרגיל כדאי לבצע במהירות איטית מאוד עד אפסית אל תנסו להיות גיבורים. בתרגיל זה הגולש מבצע קפיצה כאשר הוא מחובר ברגליו לסנובורד. התרגיל יעיל בקפיצה מעל מכשולים, כלי עזר להשגת גבוה בקפיצה במקפצות ובפשטות, על מנת להתעופף ולהרגיש על הגובה. התרגיל מבוצע כאשר ברכי הגולש מכופות, הן שיתנו את הדחיפה לגובה. הגולש צריך להישען על רגלו הקידמית ולדחופה מעלה, כתוצאה מכך הרגל הקידמית מתרומת ראשונה, האחורית מתרומת בעקבותיה. מיקום הכתפים צריך להיות מקביל לקרש ולקרקע. באויר, הגולש משיך לכופף את רגלו הימנית על מנת להמשיך לצבור "זמן ריחוף". הרגל האחורית מנסה להתאזן עם הרגל הדוחפת (הקידמית). לאחר שהגולש הגיע לאיזון באויר (כאשר הסנובורד נע באויר במקביל לקרקע) מכח הטבע חיב הוא לחזור לקרקע, יש לשאוף לנחיתה מאוזנת כאשר שתי הרגלים נוחתות על הקרקע יחדיו, יש לזכור להשאירם כפופות, הדבר מחלק את עומס הזעזוע עם הקרקע מהגב לברכים. קפיצה מושלמת מתבצעת כאשר הנחיתה נקיה ומאפשרת המשך גלישה במהירות זה לזו שהגולש החל, פעמים רבות קפיצה מוצלחת תגרום לתאוצה במהירות הגלישה.

את קושי הקפיצה ניתן להעלות על ידי הגברת המהירות התחלתית, שיפוע המדרון וכן בעוצמת הקפיצה עצמה. רק לאחר שהגולש רכש לו מיומנות סבירה בקפיצה מומלץ לו לעבור לתרגילים נוספים. גם אם נפלתם תנערו את השלג ותנסו שוב או כפי שאומר המשפט המפורסם NO PAIN NO GAIN...

•  Fake/switch:
צורה נוספת לגלישה. בשלב הכרת הסנובורד והגלישה, תנוחת הרגלים הטיבעית הינה עדיפה. כלומר, יש גולשים המעדיפים את הגלישה כאשר רגלם הימנית היא הקידמית ויש מעדיפים אותה אחורית. הדבר זה לרגל החזקה בעיטת כדורגל אולם בעוד בכדורגל בועטים בכדור כאן הדבר מביא לשל קפיצות חדשות כאשר למעשה הן נעשות עם הרגל הפוכה מבלבל אתכם? חכו שתהיו בשלג. לגולש אשר רכש מכבר מיומנות סבירה בפניות ועמידה במהירויות גבוהות כדאי לנסות ולתרגל את סוג גלישה זה כאשר חוטם הסנובורד הופך להיות זנבו.

הסנובורד יועד לגלישה כמעט זה בשני קטביו כך שתחושת הגלישה כמעט ואינה משתנה בין אם הגולש משתמש בחוטם או בזנב הסנובורד. על מנת לגלוש בסגנון פיקי יש לסוב בזמן הגלישה 180 מעלות את הקרש, הדבר מתבצע ע"י העברת המשקל מהרגל הקידמית לאחורית ובאמצעות סיבוב הקרש בהדרגה. בתום הסיבוב, הגולש נמצא גולש "בצד הלא טיבעי" של הקרש. הגלישה כעת זה לחלוטין לגלישה בצד הטיבעי , התרגלות לפניות חלקות וביצוע קפיצות ותרגילים דורש התמדה וסובלנות נוספים. מה שאני מנסה להגיד הוא שאוכלים הרבה שלג עד שמצליחים אבל כמתחילים לשלוט אין הרגשה יותר טובה מזה, תזכרו, הכל בראש...
•  :Ollie Backside 180
בתרגיל זה מבצע הגולש קפיצת ollie פשוטה אך נוחת את הקפיצה כאשר השלים סיבוב של 180 מעלות באויר עם הסנובורד. כלומר, בתום הנחיתה הסנובורד נמצא במצב של פיקי והמשך הגלישה נעשת על הצד הלא טיבעי. את התרגיל כדאי לנסות לאחר שרכש הגולש מיומנות בגלישה במצב פיקי וכבר ביצע קפיצות בטחון. לביצוע התרגיל מתחיל הגולש עם מהירות סבירה (בהתאם לרמתו), הגולש מבצע קפיצת ollie רגילה, את הסנובורד יש להתחיל לסוב כבר בשלב הנסיקה (ולא בשלב איזון הרגלים באויר). סיבוב ה-180 מעלות צריך להיות הדרגתי וחלק.

הדגש בקפיצה זו התזמון. הגולש צריך להיות מודע למשקלו, למשקל הסנובורד ,למהירות התחלתית, למהירות בא הוא מסוב את הקרש ולתזמן בינם. הצלחת ביצוע התרגיל מהוה קרש קפיצה ברמת הגולש, לתרגיל התפתחו וריאציות שונות שכולן מבוסות על אותו עקרון, תזמון. את התרגיל הזה אחר כך אפשר לפתח לאינספור אופציות הכולות תפיסות והחלקה על מעקים. אין ספק כי זה אחד מהתרגילים המהנים שיש.
•  Ollie Frontside 180:
וריאציה נוספת לתרגיל הקודם, הגולש מבצע קפיצת ollie 180 מעלות אולם כעת משאיר כיון מבטו למסלול, פני הגולש נשארים עם כיון המורד. על שם כך נקרא התרגיל, פרונטסיד, הקרש מבצע סיבוב של 180 מעלות בשני התרגילים אולם תנועת הגוף נעה בכיון שונה. האמת שקפיצה זו יותר פשוטה מה-BACKSIDE, מכיון שלגולש יש נקודת מבט טובה יותר. אבל מה זה משנה... הכל הולך כל עוד אתה באויר...
•  Fake 180:
וריאציה שלישית "משפחת ה-180 מעלות". המצב התחלתי של הגולש הוא גלישה בפיקי. הגולש מבצע קפיצת ollie תוך כדי סיבוב של 180 מעלות, בנחיתה חוזרת הגלישה למצבו הטבעי. קפיצת ה-ollie הינה זה בין אם היא מבוצעת במצב טיבעי או בפיקי- היא מבוצעת תוך כדי משיכת הרגל האחורית קדימה. בעת הקפיצה מומלץ להישען אחורנית על מנת להביא את הרגל האחורית קדימה ביתר קלות.
•  º360:
התרגיל דורש בטחון ורמת גלישה בינונית על מנת לבצעו. בתרגיל זה הגולש מבצע תוך כדי קפיצת ollie סיבוב של כ360 מעלות. מהירות, תזמון וזמן אויר הינם קריטים על מנת להספיק את הסיבוב במלואו. כדאי להעזר בקיקר (מקפצה קטנה) על מנת לצבור זמן אויר מספיק. בתרגיל זה יש חשיבות מרובה לכל הגוף, למרכז הכובד ולשיוי המשקל. את הקפיצה יש לבצע עם מהירות התחלתית יחסית גבוה, בעת פגישת הסנובורד עם הקיקר יש להתחיל את ה-ollie כפי שנעשה ביצוע הקודם אלא שכעת הסיבוב צריך להיות חזק וחד יותר על מנת להשלימו.

באויר, לאחר ביצוע של 180 מעלות הגולש נשען אחורנית ומביא את הרגל הקידמית למצבה התחלתי. הסיבוב חיב להיות רציף ואין להפסיקו אף לרגע, הטית המשקל אחורנית תורמת לרגל הקידמית לשוב למצבה הטיבעי. לאחר השגת בטחון בקפיצת 360 המעלות באמצעות קיקר נמוך, כדאי לגולש לנסות לעבור לביצוע התרגיל בקפיצות יותר גדולות ומאתגרות לשם הגשת זמן אויר ארוך יותר.
ברגע שאתם מצליחים את התרגיל המורכב הזה תרימו טלפון לאדרנלין ואנחנו נבוא לצלם אתכם כי איך אומרים "שיחקתם אותה בגדול!!!", אחר כך תרשמו לאקסטרים גימס.

התרגילים הלו מהוים בסיס מצוין להתקדמות בגלישה. חשוב לזכור להנות מתהליך הלמידה עצמו על אף שלעיתים יכול הוא להיות מיגע ומתיש. בהדרגה התרגילים נטמעים בגולש, המחשבה הטכנית מועברת לתחושה אשר נשארת עם הגולש בכל פעם שהוא עולה על הר. בגלישה, מתמטיקה לא מיושמת מפני שתרגיל אחד שמבוצע כהלכה שוה יותר מכל הניסיונות הקודמים ביחד.

כתב: נועם גנאל- מגזין אדרנלין. נועם הינו גולש סנובורד עתיר ניסיון אשר בילה זמן רב בהדרכה ובגלישה ברחבי העולם.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ