עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy זהירות מפולת

גורם מספר אחד למות של גולשים היא מפולת שלגים.
כולנו יודעים עד כמה גדול הפיתוי לצאת אל מחוץ למסלול המסומן כאשר לפניך מדרון חלק מלא בשלג בתולי ועד כמה קשה לגבור על פיתוי זה, אך אסור לשכוח כי חין וחי חבריך עומדים על הפרק. כמו כן אסור לשכוח כי ב- 90% מכל התאונות הנגרמות כתוצאה מפולת שלגים הגולשים הם אלו שעורו את המפולת.
טבלת הסתברות למפולת והתנהגות מומלצת – באלפים האירופאים הונהג סולם הסתברות אשר נע בין 1 ל 5 אשר נותן מד לגולש עד כמה מסוכן לגלוש באתו יום מחוץ למסלול, בדרך כל מפורסם מידע זה בתחנות הרכבל הראשיות ונותן אינדיקציה טובה לגולשים על רמת הסכנה.


רמה 1 – סכנה קטנה
שכבת השלג יציבה ומהודקת, מפולת יכולה להיגרם רק במקומות תלולים ביותר כאשר מופעל על השלג לחץ חיצוני חזק מאוד. מתרחשות רק מפולות ספונטניות קטנות מאוד.
אין סכנה

רמה 2 – סכנה בינונית
במדרונות תלולים שכבת השלג לא מהודקת לגמרי אך לרוב יציבה, מפולת יכולה להיגרם רק במקומות תלולים במיוחד כאשר מופעל על השלג לחץ חזק, כמעט ולא מתרחשות מפולות ספונטניות. תנאי גלישה טובים אך יש לבחור את תואי הגלישה, במיוחד במדרונות תלולים לפי חשיפתם לשמש וגובהם.

רמה 3 – סכנה משמעותית
שכבת השלג רק בחלקה יציבה, ניתן לעור מפולת על ידי לחץ מינימלי במיוחד במדרונות תלולים, יכולות להתרחש מפולות ספונטניות בינוניות אך גם גדולות, יש לנקוט בזהירות בגלישה ולהימנע מדרונות תלולים ומסוכנים, יש לגלוש עם גולש היודע להעריך את מצב השלג והסכנה למפולת.

רמה 4 – סכנה גדולה
שכבת השלג אינה יציבה ברוב המדרונות התלולים, סבירות גבוה לעור מפולת במדרונות תלולים גם על ידי לחץ מינימלי, יש לצפות למפולות ספונטניות בינוניות וגדולות, יש לנקוט זהירות מרובה, תנאי גלישה לא מומלצים.
חובה לגלוש עם גולש היודע להעריך את מצב השלג והסכנה למפולת.
יש לגלוש רק במדרונות מתונים.

רמה 5 – סכנה קיצונית
שכבת השלג אינה מהודקת וברובה אינה יציבה, יש לצפות למפולות ספונטניות רבות וגדולות גם במדרונות מתונים יחסים. סכנה גדולה לגולשים, יש לנקוט אמצעי זהירות קיצונים ולגלוש אך ורק עם גולשים מנוסים מאוד המנוסים בחילוץ וזיהוי מפולות.
לא מומלץ לגלוש מחוץ למסלול!!!

*מדרון תלול הינו מדרון בזוית של יותר מ- 30 מעלות.
 
 כדי בכל זאת לא לותר על הנאה שגלומה בגלישת DEEPSNOW אך להקטין את הסיכון משמעותית יש לבדוק את רמת הסכנה לפני הגלישה.
כמו כן מומלץ למלא אחר הכלים הבאים:
לעולם לא לגלוש לבד, לבדוק את מזג האויר הצפוי לפני היציאה, לגלוש עם גולש המכיר את אזור הגלישה, להצטיד במפה של האתר, לשים לב לרעשים מוזרים (רעשי "רעם" הם סימן מובהק לתחילת מפולת), להצטיד בחפצים אשר יעזרו להיחלץ ולחלץ מפולת: את חפירה, משדר איתור, ציוד עזרה ראשונה, אוכל, שתיה, ציוד חילוץ מפולת ובגד חם נוסף. את כל אלו ניתן לשאת בקלות בתיק גב קטן המיועד לגולשים וכך הוא לא מורגש בזמן הגלישה.
יש לזכור כי הרים הלבנים אינם צפוים ומשהו יכול תמיד להשתבש, אך במידה ושומרים על כלי הבטיחות וגולשים בצורה אחראית רוב הסיכוים שבסוף יום הגלישה לא תפסיקו לחיך.

טלפונים לשעת חרום באלפים:
גרמניה: 19222
אוסטריה: 140
שויץ: 1414
איטליה/דרום טירול: 118
טלפון חירום אירופאי כלי: 112

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ