עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > בית ספר לסקי | לגלוש כל הדרך אל ההר - סקיגייד
שתף  
Academy האלפיניסטים

לא פעם מגיעים אלינו לחנויות גולשים חדשים, שמבקשים לרכוש חליפות סקי בצבע לבן חלק, ובתוספת M-16. בשלב הזה אנחנו כבר מבינים שמדובר באנשים שביקרו בפעם הראשונה בחרמון, ונתקלו באנשי יחידת האלפיניסטים של צה"ל, וטעו לחשוב שזו האופנה שכיום שולטת בעולם...
ועכשיו ברצינות- כולנו פגשנו את חלק מחברי היחידה, ואנחנו גם יודעים שהם אמורים לפעול בשעת חירום באזור החרמון- אבל מה הם עושים בשאר חלקי השנה, ואיך גם אתם יכולים להמיר את שירות המילואים שלכם לאיזור חיוג נווה אטי"ב? ( שהרי כל חברי היחידה הם מילואימניקים, יוצאי יחידות קרביות). פגשנו לשיחה קצרה את ע' מהאלפיניסטים, שענה לנו לפחות על חלק מהשאלות שהצגנו לו, במסגרת חוקי הצנזורה.
אבל עוד קודם לכן, קצת רקע על היחידה:
יחידת האלפיניסטים הוקמה כחלק מלקחי מלחמת יום כיפור, בשנת 1974, לאחר שבצה"ל הבינו שהתנאים הקיצוניים באזור החרמון מצריכים הערכות מיוחדת ושאי אפשר להסתמך על לוחמים שעברו את ההכשרה ואת השירות הסדיר בנגב לדוגמה, שיגיעו להלחם כאן במילואים. מאז ועד היום היחידה קיימת באופן רציף. פה ושם שם היחידה עולה לכותרות בשל אירועים שונים וכמובן בכל שלג ראשון בחרמון נמצא את לוחמי היחידה בתמונות ברוב העיתונים, אבל בעצם רובנו לא ממש יודע מה היחידה עושה ועד כמה השירות בה אנטנסיבי.
אז בדיוק בשביל הפרטים הנוספים האלו, נפגשנו עם ע':


ש: ספר לנו קצת על עצמך- בן כמה אתה, כמה זמן ביחידה, ואיך הגעת אליה?
ת:אני בן 36, 12 שנים ביחידה. בצבא הייתי לוחם בצנחנים והגעתי לאלפיניסטים בגלל הכישורים שלי בתחום האלפיני- טיפוס הרים


ש: האם היחידה מתאמנת כל השנה, או רק בחורף, וכמה שבועות בשנה נמשכים האימונים? האם מדובר באימונים מבצעיים, או גם אימוני גלישה נטו?
ת: היחידה מתאמנת לכל אורך השנה, כאשר האימונים נחלקים לאימוני קיץ ולאימוני חורף- בקיץ מבצעים תרגילי חי"ר רגילים ובחורף תרגילים בתנאי שלג ושימוש באמצעים ייעודיים כדוגמת תרגול של הליכה עם סקי, עם סנדלי שלג ועוד.
בנוסף, ישנם גם אימונים שמוקדשים לגלישה- במהלך המסלול שנמשך כיום לא פחות מ 6 שנים, עוברים מספר סדרות סקי.

ש: איך מאותרים ליחידה? האם אפשר להגיש בקשת הצטרפות? האם חייבים רקע ביחידה מיוחדת בצה"ל? האם חייבים להיות גולשים ברמה גבוהה מאוד כבר מראש?
ת: המצב כיום שונה מהתקופה שבה אני הצטרפתי ליחידה. כיום מתקבלים ליחידה יוצאי פלס"ר גולני ואגוז בלבד- צוותים אורגניים מהשירות הסדיר מגיעים ליחידת האלפיניסטים ומתחילים במסלול הכשרה.
חשוב לציין שהגלישה עצמה מהווה חלק די קטן במגוון האימונים ושיטות הלחימה של היחידה- בערך 20%. הלוחמים החדשים לא נדרשים לידע מוקדם בגלישה- את כל ההכשרה מקבלים ביחידה.

ש: האם הצבא מספק לכם את כל הציוד, או שאתם מביאים ציוד פרטי שלכם?
ת: כיום המצב מבחינת הציוד הוא טוב מאוד, והצבא אכן דואג לציוד חדיש ואיכותי מכף רגל ועד ראש- לכל לוחם יש ציוד אישי הכולל ביגוד תרמי, חליפות גורטקס ועוד, כך שכמעט ולא חסר כלום

ש: האם ליחידה יש גם פעילות בט"ש, או שהיא מתאמנת רק לקראת מצב חירום?
ת: בדומה ליחידות השדה הרגילות בצה"ל, גם אנחנו באלפיניסטים מבצעים תעסוקה מבצעית (קו) אשר מתבצעת באזור הגבול בחרמון כמובן, ובמקביל מתאמנים בכדי להתכונן למצב של מלחמה.
לגבי האימונים באתרי סקי אקזוטיים בחו"ל, חשוב להדגיש כמה דברים- אחד, לא כל הלוחמים זוכים לעבור אימונים בחו"ל. אלו שכן, נשלחים לרוב לשוויץ, שם הם מתאמנים יחד עם יחידות מקבילות מכל העולם- כך שבאופן תיאורטי (שלא פעם הופך גם למעשי…) הלוחמים שלנו יכולים להתאמן לצד לוחמים מאיראן, אפגניסטן, ועוד…
האימונים בשוויץ הם ללא נשק וללא מדים- את כל הציוד מקבלים מהמקומיים- כמובן שאין גם נשקים- והאימון עצמו הוא בעיקר של ניווטים בתנאי שלג

ש: עד איזה גיל אפשר לשרת ביחידה ומה קצב ההצטרפות של מגויסים החדשים?
ת: כיום הצוות המבוגר ביותר ביחידה הוא של לוחמים באזור גיל 45- כלומר הרבה מעבר למה שמחייב החוק- כולם מתנדבים למילואים. במלחמת לבנון השניה עמדה מצבת כח האדם ביחידה על 150%- התחושה ביחידה היא שאף אחד לא רוצה להשתחרר! מגויסים חדשים מגיעים בכל מספר מחזורים משתי היחידות שהזכרתי קודם- אגוז וסיירת גולני.

ש: מנסיונך, כמי שבילה כל חורף ב 12 השנים האחרונות בחרמון, איך אתה רואה את הגולש הישראלי? מה השתנה (אם בכלל) לעומת שנים קודמות?
ת: ממה שאני מתרשם, המודעות של הישראלים לעולם הגלישה הולכת ועולה- אם בעבר הייתי רואה המון ישראלים שגולשים עם חרמונית או ג'ינס, היום זה כבר כמעט ולא קיים. בשביל מדינה חמה כמו שלנו, אני חושב שהמצב בתחום בהחלט טוב.

ש: יש ביחידה גם סנובורדיסטים?
ת: אין ביחידה גולשי סנובורד, מאחר וסנובורד הוא לא מבצעי, ממספר סיבות: לא ניתן ללכת איתו בשלג. במידה וסוחבים אותו על הגב, נעלי הסנובורד הרכות לא מתאימות להליכה בקרח מאחר והן רכות ואי אפשר לנעוץ אותן בשלג תוך כדי התקדמות.
באלפינסטים אנחנו משתמשים בנעלי סקי טורינג, שיש בהן תושבות גם לסקי וגם לסנדלי שלג. במידה ונשארים עם הסקי על הרגליים, מלבישים על תחתית הסקי פרווה מיוחדת שמאפשרת טיפוס ומקלה על ההתקדמות בקרח- את כל הדברים האלו לא ניתן לעשות עם סנובורד.

ש: איך אתה מסביר את רמת הגלישה הירודה, או אפילו המצחיקה שאנו רואים לעיתים בחרמון מצד הלוחמים שלכם?
ת: כמו שהסברתי קודם, כאשר מגיעים ליחידה, למרבית הלוחמים אין כל נסיון מוקדם בגלישה, ואת כל ההכשרה הם מקבלים בחרמון. מאחר ובחרמון כל המסלולים בסופו של דבר מתנקזים לאותו מקום, יוצא שאתם הגולשים רואים לוחמים שלנו שזהו השבוע הראשון או השני שלהם על השלג, ולמרות החזות המקצועית עם החליפות הלבנות והשלג, הם למעשה גולשים מתחילים מאוד, שלפניהם עוד פרק הכשרה ארוך עד שיהפכו ללוחמי שלג- אז אני מבקש לא לצחוק עליהם, ולא להסיק מכך על יכולת הגלישה של כלל הלוחמים באלפיניסטים. אגב, חשוב לזכור שסקי הטורינג שבו אנו משתמשים הוא ללא הקרבינג המוכר לכם, וקשה הרבה יותר לאחוז סכין בזמן הגלישה, כך שלמעשה לוחם אצלנו צריך להתאמץ הרבה יותר מכל גולש אחר- ושוב אני חוזר ומדגיש, הגלישה היא חלק קטן מאוד מהמיומנויות להן נדרשים הלוחמים שלנו.

ש: אם ככה, אז ספר לנו באמת על כמה מהדברים האחרים שאתם מתאמנים עליהם, כמו שהיה ושינה בשטח במהלך סופות שלג- איך זה עובד בדיוק?
ת: התשובה לכך היא ארוכה מאוד ומורכבת ממספר רב של דרכים. אני יכול לספר מעט על ענין חפירת מערות בשלג- בגדול ישנם 3 סוגים של מערות: מערת שכיבה ("קבר"), בה חופרים בור באדמה, נכנסים פנימה ומכסים ביריעות, מערה שיוצרים על צלע ההר וחופרים בתוך השלג. צורה שלישית היא הכנת מעין איגלו תוך שימוש באביזרים מיוחדים עליהם עורמים את השלג.
בעת שהיה במערה חשוב לזכור כי הגוף פולט חום רב, שיכול להמיס את השלג ולגרום בסופו של דבר להתמוטטות המערה, ולכן חשוב להתכסות בצורה טובה, עם מספר שכבות של ביגוד, במקביל לבניית מערה בצורה נכונה. באימונים ביחידה אנחנו ישנים לילות רבים בתוך מערות כאלו וכבר מתורגלים מאוד בכל נושא הבניה והשהיה בהן, כולל המסת השלג למים לשתיה.

ש: לסיום- ספר לנו קצת חוויות מהחלק של החרמון שפתוח רק לכם (ולרומן אברמוביץ', במקרים מסוימים...)- איך הוא ביחס למסלולים האחרים שאנו מכירים בחרמון?
דבר ראשון- אין שם מסלולים...הכל זה אוף פיסט, השלג עצמו כמובן הרבה פחות חרוש. תנאי השלג די זהים למה שרואים באתר הרגיל- הבדלי הגובה לא משמעותיים, אבל אין רעש והמולה וזה כמובן יתרון אדיר. יחד עם זאת, לא מדובר על שטחים בלתי נגמרים, אלא על אזור די מצומצם שבסופו של דבר מתחבר לאתר הרגיל וכולנו לוחמים וגולשים, נפגשים בסוף בתור לנקניקיה על ההר...


אז כמו שהבנתם, השירות ביחידת האלפינסטים פתוח כיום ליוצאי יחידות ספציפיות בלבד, אם כי קיימת דרך נוספת להגיע ליחידה- לצוות ההכשרות- במידה ויש לכם כישורים מיוחדים בתחום ההרים/ גלישה/ שלג, אתם יכולים לפנות ליחידה ולהציע את עצמכם, ואולי להתקבל לצוות בדרך זו. 
אנו רוצים בהזדמנות זו להודות ללוחם ע' על התשובות שהוא סיפק לנו, ולאחל לכל חברי היחידה חורף מושלג וארוך בחרמון, עם המון אימונים. בפעם הבאה שאתם פוגשים איזה אלפיניסט במזנון על ההר, תזמינו אותו לאיזו נקניקיה או משהו לשתות...כמו שקראתם, מדובר באנשים "מן הישוב" שמתנדבים להיות שם, בשביל כולנו.

 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ