עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > חוויות גולשי סקי
שתף  
Adventures הבקאונטרי ואני

כל מה שרצית לדעת על גלישת Backcountry, ולא העזת לשאול...כתבתו של עדו נייגר, סקי-באם (ראו הסבר בכתבה) בדימוס, שחוזר לארץ אחרי 6 שנות לימוד גלישה בהימאליה-משעמם זה לא הולך להיות...

 הכול התחיל מאוד פשוט ותמים... סנובורד, משקפי שמש, תיק גב קטן לקצת מים, נשנושים וקדימה לדרך. אך במהרה מגלים שיותר פשוט ללכת על שלג בעזרת  "מטקות שלג" על הרגליים ועם מקלות סקי מתקפלים. יש יותר שיווי משקל ומבזבזים פחות אנרגיה. ולא לשכוח את התרמוס לתה חם ומתוק להפסקות המנוחה וקצת חלקי חילוף כי אין מי שיבוא לתקן לך את הביינדינגס בגובה של 4,000 מטר , על קו רכס שגובל את קשמיר ופקיסטן. לפני שהספקת להגיד מוחמד יוסוף בקטו התחלף תיק הגב הקטן בתיק גב 60 ליטר, מעדר שלג, דקר ומשדר לאיתור נפגעי מפולות שלגים, ערכת עזרה ראשונה, בגדים יבשים וחמים למקרה חירום, GPS,SPOT , פנס, KAMEL BACK ומצלמה, שנוכל להראות לחבר'ה בפייסבוק כמה כיף לנו לסחוב את כל הציוד הזה 5,6,7 שעות לפסגה ולעיתים  אף  מספר ימים...
חוויית הסקי שלי התחילה, כמו אצל רובנו, בחרמון עם סנובורד של חבר. זה היה ב 1996...
את עונת הגלישה הראשונה שלי העברתי עם חברים באתר בשם Breckanridge בקולורדו, ארה"ב ב1997. מאז עברו הרבה עונות גלישה סביב העולם... ניו זילנד, קנדה, אירופה הודו, וארה"ב, אם זה לבן, אני בעניין!
עם התקדמותי בספורט גיליתי משיכה לגלישת ה FREERIDING. בניגוד לסגנון ה FREESTYLE הבנוי ברובו מתרגילי אקרובטיקה על רמפות שלג ומיתקנים בנויים, ה FREERIDING הוא סגנון הנובע מהנשמה של הספורט. הוא החיבור בין האדם להר הפראי. גלישת ה FREERIDING הינה גלישה על מתארים טבעיים הן באתר סקי מסודר והן בטיפוס לפסגת הר מושלג טבעי וגלישתו.
החיפוש אחר ההר הפראי משך אותי אל אתרי גלישה לא קונבנציונאליים, כמו גולמרג ברכס ההימליה  ההודים בו התגוררתי וגלשתי 6 עונות. שם מצאתי מאגרי POWDER בלתי נדלים וחוויית גלישה מיוחדת במינה.


למה לטפס???
את ה POWDER RUN הראשון שלי קיבלתי במתנה מ WILLY, חבר להר... זה היה ב- 1998 בקולורדו, תקופה בה התגוררתי ב BREACKNRIDGE. יום אחד, הוא לקח אותי לאתר סקי קטנטן אשר רק מקומיים מגיעים לגלוש בו.  עלינו ברכבל הגבוה ביותר.
עם הירידה מהרכבל התיישבתי על השלג והתחלתי להתכונן לגלישה. בעודי מהדק את רצועות הביינדינגס, אני רואה את WILLY מטפס הלאה במעלה ההר... משתומם צעקתי לו "בן-אדם! לאן זה?" " עוד קצת יותר גבוה"  OK ?ענה לי החבר. למה לא בעצם... אך מה שלא ידעתי אז, זה שקצת בשביל WILLY זו שעה של טיפוס מפרך לפסגה...
"מכאן!" אמר, בעודי מנסה להסדיר את נשימתי. "זה הולך להיות ה RUN  הטוב בחייך! רק תדאג לשמור על סיבובים עגולים וארוכים". אני, בתור ישראלי טוב שזה עתה סיים צבא ויודע הכול השבתי: "כן כן, אני יודע! כבר גלשתי ב POWDER ". WILLY חייך ואמר "אם כך, אחכה לך למטה". הוא סידר בשנייה את משקפי הגלישה שלו והופ!
מוטב שאצא בעקבותיו שכן מתאר ההר הרחב והפתוח שלפניי מסתיים בתוך יער אורנים צפוף ומסועף. הידקתי את רצועת הכפפות, סידרתי את משקפי הגלישה והופ!
את מסלול הגלישה הקשה והמוכר מאתר הסקי החליף מרבד רך ומפנק של שלג בתולי... כזה שאף אדם לא גלש בו לפני. בתחילה שקע הבורד בשלג מעודף משקל, אך כששיפוע ההר גבר והסנובורד תפס קצת תאוצה, התרומם לפתע המגלש וזינק אל מעל לפני השלג- זה היה מדהים! את הרעש המוכר מאתר הסקי של חיכוך הקרח בבורד,  החליף שקט מופתי המלווה ב "שששששששש..." עדין. זאת הייתה הפעם הראשונה בה שמעתי את קול השלג הבתולי ומאחוריי הזדקר לו "זנב תרנגול (RUSTER TAIL)" שובל אבקת שלג רכה המתנוססת באוויר למרחק של כ 50 מטר.
WILLY צדק! הסיבובים העגולים והארוכים אכן עזרו לשליטה בבורד ובזרימת הגלישה. הוא גם צדק בכך שזה ה RUN הטוב בחיי!!!

אני חושב שהדרך הטובה ביותר לתאר את ההרגשה, היא שבשנייה אחת חזרתי להיות ילד. אתם זוכרים בילדותכם שמיטת השינה של ההורים נראתה כמגרש המשחקים הגדול והרך ביותר בעולם??? אז זה זה! הדבר היחידי שיחזיר אתכם למציאות היא איבוד שיווי המשקל וצלילת ראש היישר אל תוך שמיכת ה POWDER הקרה והצוננת.

  Ski Bumming
"סקי באם", שפירושו בטלן סקי מוגדרת ביסודה כסוג של אומנות... מדובר באחוות גולשים כלל עולמית שחיה ונושמת את הגלישה, את ההר, השלג, הטבע והחופש. הסקי-באם מסתפק במועט. הוא עובד בעבודות מזדמנות (אם בכלל), עבודות שיאפשרו לו לבלות את מרבית יומו על השלג. כל מה שנדרש לו זה קצת אוכל, מיטה או ספה ריקה (לרוב בדירה של חבר), וקומבינה זולה של סקי-פס, מכיוון שמשאת נפשו היחידה של הסקי-באם היא לקדם את יכולת הגלישה שלו.
יש שיראו בזאת בזבוז זמן, חוסר אחריות, ובריחה מהמציאות. בתור סקי-באם בעברי, אני יכול להעיד שלא כך הם הדברים... להיות סקי-באם זו החלטה אישית אמיצה- להקדיש את כל כולך למטרה אחת. יש אנשים המקדישים עצמם לעבודתם, אחרים ללימודים  אקדמאיים, למשפחה ולדת.
כל המטרות הנ"ל מקודשות, כל עוד הן נובעות מבחירה, מכנות והגשמה עצמית. אין מדובר פה כלל בבריחה מהמציאות אלא יצירה עצמית של מציאות מועדפת.

 


 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ