עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > אתרי הסקי הטובים באירופה | סקיגייד
שתף  
Glisha טין

חדר אפל, חלונות מלאי אדים, מקור האור היחיד הוא מסך המחשב, עליו נראה דף ריק בורד. ליד המחשב ספל קפה, שמתרוקן ומתמלא כל פעם מחדש, אך הדף עדין ריק.
תמונות של פאודר טרי ושמים כחולים וסנופארק שעוצב מחדש, רצות לי בראש, ולא נותנות לי להתרכז בכתיבה. איך אני אמור לחשוב על פתיחה מענינת וסוחפת, כשכל מה שאני יכול לחשוב עליו, זה היום הכי טוב שהיה לי בחים, בפאודר של טין?

לפני שאני אשקע לגמרי בזיכרונות, כדאי שאני אתן לכם לפחות את החלק הטכני של האתר המדהים הזה. אז כה:
טין חובר לאתר ואל-דיזר, היוצרים ביחד את אזור הסקי אספס קילי (espace killy) המעניק לגולשים 300 ק"מ של מסלולים, כשהארוך בינם הוא בן 10 ק"מ. הרכבל הגבוה ביותר מגיע ל3450 מטר. הנמוך מגיע ל1550 מטר.
בטין כו-לם יוצאים מרוצים. המתחילים בינינו יגלו כי רמת הוראה שם מעולה, והמדריכים חברותים ביותר, מה שיעזור לכם למצוא את המסלולים האידיאלים לרמתכם, מבלי להיתקל ביותר מידי סקירים.
לפרירידרים, כל החלומות הכי פרועים מתגשמים בטין. הגולשים המתקדמים יוכלו לחזור לכושר במבחר העצום של המסלולים האדומים והשחורים התלולים עד כדי פרצי אדרנלין בלתי רצונים (אך רצוים עד מאוד). הדרך הטובה ביותר לצאת מהמסלולים ולהכיר את הפאודר הצרפתי מקרוב, היא לקחת מדריך המכיר את האזור ואת הספוטים הטובים. אם יש לכם רזרבות של כסף, תוכלו להשקיע אותם בחויה אליה שואף כל סנובורדר, והיא הלי-סקי. להתעופף למרומי הפסגות הבתוליות ופשוט לקרוע את הר, מה יותר טוב מזה?
הפריסטילרים גם כן יהיו מרוצים מה שיש לטין להציע: מגון רחב של קפיצות טבעיות, צוקים גדולים וקטנים וגם כמה עצים. אם מה שהטבע יצר בעצמו אינו מספק אתכם, 2400 מטרים רבועים של סנופארק כנראה יעשו את העבודה. הפארק מזמין אליו את הפרו, כמו גם את הפריסטילר המתחיל. חצי הצינור של טין מארח לעיתים קרובות תחרויות מקומיות וגם תחרויות לאומיות ואף בינלאומיות. בשנת 2001 טין אירחה את אליפות העולם בסנובורד.
דבר נוסף העושה טין למקום מדהים במשך 365 ימים בשנה, הוא הקרחון grand motte. בחורף הוא מציע טמפרטורות מקפיאות עצמות ושלג קליל ועמוק שלא יאמן, ובקיץ הוא משמש מגרש משחקים לבורדרים מרחבי הגלובוס, שאינם יכולים עוד לסבול את הקיץ נטול השלג.
דבר נוסף שהקרחון מספק, הוא שלג מובטח. טין הוא בחירה חכמה בכל הנוגע לשלג. לא יוצר מצב בו תאלצו להישאר במלון בגל מחסור בשלג.
מוצע עומק השלג ב12 העונות האחרונות הוא עוד הוכחה לאמינותה של טין. במסלולים העליונים ניתן לצפות לכ2 מטרים, ובמסלולים התחתונים לחצי, עד מטר וחצי של שלג.
מבחינת מזג האויר, בתחילת העונה ועד אמצע-סוף ינואר, הכוח העליון מספק בדרך כל מספר ימים של סופות שלגים וראות מינימלית ואז יום או יומים של שמש. כל שמתקדמים לתוך העונה הראות מתבהרת והשלג יורד בעיקר בלילות. לקראת סוף העונה יהיו לרוב ימים נוחים מאוד לגלישה. למרות שהשנה, כשהיתי שם בתחילת אפריל – מש סוף העונה – היה דאמפ רציני 4 ימים, ואז היו יומים שמש. הנתונים הנ"ל מתבסים על מוצעים וכמובן משתנים במקצת מעונה לעונה.

אחרי שקרענו את הר ואת עצמנו, הגיע הזמן להירגע באיזה מסעדה או פאב. קימת הבחירה בין 52 בארים, 4 מועדוני לילה ו74 מסעדות. כל אלה נחלקים לשני מרכזי פעילות. האזור המרכזי הוא טין לה לאק (tignes le lac) בו אפשר למצוא מגון רחב של חנויות, בארים ומסעדות. החלק השני, הנמצא למרגלות הגונדולה המגיעה לפסגת האתר, נקרא טין ואל קלרה (tignes val claret). גם שם לא חסרים מקומות בילוי.
חי הלילה בטין מתחילים מוקדם ונגמרים מאוחר. לאחדים הם לא נגמרים בכל. טין נחשב לאתר מסיבות, אך עקב מחירים מאוד גבוהים, יהיה קשה לעבור בין כל הבארים. הדרך הטובה והזולה ביותר ליהנות, היא לקנות בסופר-מרקט קרטון או שנים של בירות או יותר כמובן (תלוי בזמן השהיה ובאהבת הגולש לבירה) ואז לעבור בין המועדונים והבארים כשהראש כבר מסודר.

הדרך המהירה ביותר לטין היא לטוס לג'נבה שבשויץ, או ליון בצרפת. משם לקחת מכוניתאוטובוסמיניבוס לטין (בהתאם לדיל שלכם או להעדפה אישית). נסיעה של כשעתים וחצי. בסך הכל, תוך 7-8 שעות מהיציאה מהארץ חסרת המשקעים תהיו כבר בשלג.
אפשרות נוספת היא לקחת רכבת לבורג סן מוריץ (bourg saint maurice) המוקמת 35 דקות נסיעה מטין.

בסך הכל, טין הוא אתר מדהים שיספק את כולם. אני חויתי שם את אחד מימי הגלישה הטובים בחי, ואין סיבה שלכם זה לא יקרה. רוב חברות הנסיעות מציעות דילים לטין מידי שנה, כך שלא צריכה להיות בעיה למצוא דיל מתאים.

חופשה נעימה!

מאת: יונתן קלצבסקי

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ