עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > אתרי הסקי הטובים באירופה | סקיגייד
שתף  
Glisha גלישה במזרח הרחוק

נמאס לכם לגלוש בצרפתית? מרגישים שויץ כבר קטנה עליכם? אין מתכון מוצלח יותר לרענון תאות הגלישה מנסיעה לחופשת סקי בארץ בה טרם ביקרתם, רצוי בצידו השני של הכדור. המזרח הרחוק מציע, אם ידעתם ואם לאו, חויות גלישה עשירות ומרגשות, בסביבה שונה מכל מה שנתקלתם בו באירופה. אין משמעות הדבר ויתור על נוחיות או מתקנים חדישים, אלא באוירה אחרת, בין אם מדובר באנשים שסביבכם, במיני המזונות או בהיצע הבילוים של שעות הערב. את סצנת הגלישה במזרח מובילות שתי מדינות – יפן ודרום קוריאה. תשפטו בעצמכם...

דרום קוריאה
 תעשית הסקי בדרום קוריאה היא צעירה יחסית, וכשאנו אומרים צעירה אנו מתכונים לזה - אתר הסקי הראשון במדינה נפתח לגלישה לפני 30 שנה בלבד. הקוריאנים, לפחות אלה המאכלסים את דרום המדינה, ידועים בפתיחותם החיכנית לחידושים, וספורט הגלישה אומץ על ידם בהתלהבות אופינית. כיום פעילים בדרום קוריאה כ-13 אתרי סקי, מחציתם במרחק של שעה נסיעה בלבד מן הבירה סיאול, ומספר אתרים נוספים נמצאים בשלבי בניה שונים.
אתרי הסקי בקוריאה אינם מפלצות ענק, אלא אתרים בגודל בינוני או קטן. באתר הגדול ביותר במדינה, “Yongpyong”  ("עמק הדרקון"), ישנם כ-31 מסלולים, 14 מעליות וגונדולה אחת. עם זאת, ענף הגלישה בקוריאה נחשב להצלחה גדולה, כאשר בשנים האחרונות נרשם בו גידול מרשים של כ-30% בשנה. קצב הגידול הזה מעוד משקיעים להזרים כספים להקמת תשתיות ואתרים חדשים, כך שהמכשור בקוריאה הוא מהחדישים בעולם. קוריאה מעונינת לארח את אולימפיאדת החורף, בין היתר על מנת לקדם את המודעות לתשתיות ולאפשרויות הגלישה. היא אמנם הפסידה את אירוח המשחקים של 2010  שתערך בקנדה –ויסטלר , אך כעת היא מועמדת מועדפת לאירוח משחקים של 2014.

הגלישה בקוריאה מתבצעת לעיתים תכופות בנופים שכמו קפאו בזמנים קדומים, בנינים עתיקים ומגדלי שמירה מרשימים. בכפרים עצמם החויה שונה בתכלית מזו המוכרת לנו  מאתרי הסקי במערב. העיצוב החיצוני של הבנינים, גם אם הוא לעיתים פשוט מאוד, משרה אוירה אורינטלית אמיתית, ובמלונות ניתן לבחור בין חדרים בעיצוב מערבי (משעמם) לבין חדרים בעיצוב קוריאני טיפוסי – רצפה מחומת, מזרון על הרצפה וריהוט נמוך. בשילוב עם מאכלי המקום היחודים ושפע אדיר של פירות ים, חוית החופשה שם רחוקה מזו של אירופה, כמו שאומרים, "מרחק מזרח מערב".
עונת הגלישה בקוריאה משתרעת בין נובמבר לאפריל, כאשר על פי רוב הימים בהירים וכמויות השלג אינן גדולות במיוחד. התנאים דומים מאוד לאלה האופינים לחוף המזרחי של ארה"ב.

האתרים המובילים :
Yongpyong –
31 מדרונות , 14 מעליות , גונדולה אחת , שעתים נסיעה מסיאול   www.yongpyong.co.kr

Hyundai sungwoo
– 20 מדרונות, 8 מעליות , גונדולה אחת , שעה נסיעה מסיאול
 www.hdsungwoo.co.kr

Muji  -
 30 מדרונות, 13 מעליות, גונדולה אחת , שעתים נסיעה מסיאול
www.mujiresort.com

Phoenix park  -
 11 מדרונות, 7 מעליות, גונדולה אחת , שעה נסיעה מסיאול
 www.phoenixpark.co.kr

יפן

עצמו את העינים ונסו לדמין נוף יפני טיפוסי. מה אתם רואים? אין ספק שרובכם המוחלט רואה בעיני רוחו שדות אורז ירוקים מוצפים במים, מפלים מים גועשים ואת פריחת הדובדבן האצילית. אך האמת חיבת להיאמר כאן - יפן היא מדינת חורף אמיתית. חלק גדול משרשרת האים היפנים הוא הרי ומושלג, ובחורף שורים בה תנאי אקלים קיצונים ביותר.
יפן היא מדינת סקי אידיאלית, ולמעשה נושאת בגאון את תואר "המדינה בעלת מספר אתרי הסקי הגדול בעולם" – למעלה מ-600 אתרים פעילים! מצפון ועד דרום מכסים אתרי הגלישה את שרשרת האים היפנים, כך שהלכה למעשה כמעט כל אזרח מתגור במרחק של כמה שעות נסיעה מאתר סקי. אתם מתחילים להבין? יפן היא מעצמת סקי ענקית!

יפן מתגאה לא רק בכמות האתרים אלא גם ברמתם הגבוה. בארץ הדובדבן תוכלו למצוא כמה מן האתרים הגדולים והחדישים בעולם, ולצידם אתרים זעירים, עסקים משפחתים קטני- מידות, המציעים אופי יחודי וחוית גלישה שלא תמצאו בשום מקום אחר בעולם. לא מספיק לכם? ביפן פועלים כ-20 אתרי סקי מלאכותים, הן פתוחים והן סגורים, המאפשרים למכורים לבן לגלוש במשך כל חודשי השנה. הופתעתם? לא ידעתם? זה בסדר, רוב העולם המערבי לא היה מודע לכך עד מש לא מזמן. השינוי הגדול חל ב1998, עת נערכה אולימפיאדת החורף ב"נגאנו", שאז נחשף לעולם השלג היפני. בהתאמה עלתה המודעות, הן מבית והן מחוץ, לספורט החורף היפני, וזרם התירים תאבי הסקי התעבה פלאים. אך לא תמיד היו פני הדברים כאלה...

בראשית המאה ה20 נעזרו תושבי הכפרים המושלגים במין "מגלשי סקי" פרימיטיבים, עשוים קרשים ופיסות בד, על מנת לנוע בשלג העמוק כשהם אוחזים בידיהם "מקלות סקי" מבמבוק. באותן שנים לא היה כל קשר בין צורת התחבורה הזו, שפותחה לשם הישרדות בתנאי אקלים קשים, לבין ספורט או הנאה. אילו אמרתם אז לתושב אחד מאותם כפרים מושלגים, שצורת תחבורה זו תהפוך למקור הנאה למיליונים ולתעשית ענק, מרבית הסיכוים שאותו גולש מאולתר היה חושב שיצאתם מדעתכם.
כך היו פני הדברים עד שבשנות ה30 הגיע ליפן, מצויד במגלשי הסקי החדישים ביותר דאז  ובחליפת שלושה חלקים מהודרת, ג'נטלמן אוסטרי מסתורי בשם הנס שנידר. שנידר, שהיה חוב סקי מושבע, הסתחר מן השפע הבלתי נדלה של אזורים מושלגים ביפן, מדינה שכ- 80% משטחה הוא הרי. תוך זמן קצר החל האוסטרי הנמרץ ביזמות עסקית מוזרה – הקמת אתרי סקי.
בתחילה פיתח שנידר אתרי גלישה באים –הוקאידו –הצפוני ו הונשו, ובתוך שנים ספורות צו אתרי סקי בכל שטחה של יפן כמו פטריות שיטאקה אחרי הגשם. התפתחות המואצת הזו גועה כליל עם הצטרפותה של יפן למחה"ע ה-2.
בשנות ה-50 החלו זרים, שהתגורו רובם כולם בטוקיו, לשוב ולגלוש באתרים באי הונשו, ובמהרה החלה התעשיה כולה להתעור. בשנת 1956 זכתה יפן במדליה הראשונה שלה באולימפיאדת החורף, שנערכה אז בקורטינה, איטליה. בשנת 1972 זכו היפנים לארח את אולימפיאדת החורף, שהתקימה ברוב הדר בטינה אשר בסאפורו.

למרות כל התפתחויות המרשימות הלו, עד שנות ה-80 נחשבה הגלישה לספורט של זרים ולא לספורט עמי, אך הדברים עמדו בפני שינוי קיצוני. באותה תקופה חלה עליה תלולה בקצב הצטרפותם של גולשים חדשים, ובהתאם גדלו גם השקעות בתשתיות, בין אם מדובר בשיפוץ והרחבה של אתרים קימים ובין אם בהקמתם של אתרים חדשים. הסקי הפך במהירות מדהימה לחלק בלתי נפרד מתרבות הפנאי היפנית, וחשוב מזה, הוא הוכתר כספורט ה"אופנתי" ביותר.
המצב הגיע לכדי כך, שבסוף שנות ה-80, למרות השקעות הרבות בתשתיות, הפכה התנפלות המונית על אתרי הסקי את חוית הגלישה לסיוט. תורים אינסופים, מדרונות צפופים ושלג משומש להגעיל הפכו למחזה שגרתי, מה שלא מנע מהסקי להפוך, בתחילת שנות התשעים, לספורט הפופולארי ביותר בקרב הצעירים היפנים. אך הכול נעצר בשיא בעקבות המשבר הכלכלי שהתרגש על המדינה, בעטיו נאלצו הגולשים להפחית את מספר ימי הגלישה, המשקיעים סגרו את הברזים והמצב נראה רע. רע מאוד. ואז...אז הגיע הסנובורד.

הסנובורדים הראשונים הופיעו ביפן בתחילת שנות ה-90, כמעט בחשאי. בתחילה (כמו בהרבה מדינות העולם) אסרו מרבית אתרי הסקי על גולשי הסנובורד לגלוש בתחומם, אך בתוך שנים ספורות השתנתה התמונה מן הקצה. שכמויות אדירות של צעירים יפנים החלו לצבוא על שערי האתרים כשהם מצוידים בורדים צבעונים, והביקוש, כמובן, יצר היצע אדיר. רוב הגולשים ביפן כיום אמנם עושים זאת עם מגלשי סקי, אך אחוז גדול מאוד יחסית מכל המכורים לבן הם גולשי סנובורד מושבעים. הסנובורד שאב אל ספורט החורף מיליוני גולשים חדשים, שלא התנסו לפני כן בסקי, ויצר ביפן ת-תרבות חדשה, צעירה ובועטת. בימינו רובם המכריע של האתרים ביפן ערוך לקליטת גולשי סנובורד, ומציע להם מתקנים מיוחדים, פארקים והאלף פיפס לרוב.

עם מבחר גדול כל כך של אתרים ניתן להתבלבל בקלות, אז נסה לעשות כאן קצת סדר. מקובל לחלק את יפן לכמה איזורי גלישה עיקרים, בתוכם מרוכזים אתרים רבים. האזורים הם הוקאידו, נאגאנו, ו-ניגטה, אך ניתן למצוא מבחר נאה של אתרים גם בטוהוקו, גיפו, טוימה והירושימה.

הוקאידו:
האי הצפוני בשרשרת האים של יפן ולכן גם הקר ביותר. כמויות השלג בו אדירות והאוירה רגועה יחסית, עקב ריחוקו מן הערים הגדולות ומיעוט התירים הנובע מכך. מרבית האתרים באי נמצאים בסמיכות לעיר המרכזית, "סאפורו", הרחוקה מטוקיו מרחק של 90 דקות טיסה.
האזור פופולרי בעיקר בקרב גולשי האקסטרים, המחפשים תנאי שלג מאתגרים ותואי גלישה קשה, וזוכים שם למבחר גדול של מסלולים.
באי הוקאידו ישנו עוד אזור גלישה מפותח,"קירורו" שמו, המארח בקביעות סבים של אליפויות העולם, וכול כמה אתרים הנחשבים מצוינים לחופשות משפחתיות.

נאגאנו:
אזור זה נמצא בלב האי הונשו, ומכונה גם "האלפים היפנים". האזור כול כמות גדולה של אתרים ברמה בינלאומית גבוה ביותר, וזכה בכבוד לארח את אולימפיאדת החורף בשנת 1998. בנאגאנו נמצאת העירה "האקובה", הנחשבת למרכז הסקי של יפן ומוקפת באתרים רבים ומגונים. מרבית הגולשים היפנים רואים באזור זה את מתחם הגלישה הטוב במדינה.
"שיגה קוגן" הוא אזור נוסף בנאגנו, הכול את מתחם הגלישה הגדול ביותר ביפן, המאחד בתוכו 22 אתרים נפרדים. אתר נוסף שראוי להזכירו כאן הוא "נוצאוה", הנחשב למקום לידתו של הסקי ביפן. במקום ישנו מסלול על שמו של הנס שנידר, אותו אוסטרי יקר, ולצידו מוזיאון הסקי היפני. על האתר שורה אוירה חגיגית ומיוחדת והוא בהחלט שוה ביקור.

ניגטה:
מבחינת נוחות הגעה והשהיה, זהו לא ספק האזור הטוב מכולם - 70 דקות ברכבת מטוקיו ואתם בלב הרים מושלגים, מוקפים באתרי סקי לרוב. באזור שוכן האתר המפורסם ביפן, "נאבה", אתר סקי ענק המושך אליו מידי שנה מיליוני תירים.

חוית הגלישה היפנית
למרות שהשלג הוא אותו השלג והמגלשים או הבורד הם אותו הדבר מש, הרי שחוית הגלישה ביפן שונה מבחינות רבות מחוית הגלישה באירופה, לטוב ולרע. היא יכולה להיות מענינת ועשירה בהרבה, אך מאידך היא עשויה להוביל לשפע של תסכולים ואי-הבנות.
אחד הדברים הבולטים באתרים היפנים הוא פס הקול הקיצוני, המלוה אותך בכל אשר תגלוש. מערכות הגברה אימתניות פולטות זרם בלתי פוסק של מוזיקה, לעיתים מוזיקת פופ מערבית ולעיתים מוזיקת פופ יפנית, חויה קשה למדי לאוזן בתולית. מי שמבקש חוית גלישה שקטה בלב נופים פסטוראלים, מוטב לו שיצטיד באטמי אוזנים רצינים ביותר.
פעילות נוספת שהיפנים לקחו צעד אחד קדימה היא גלישת הלילה, כאשר כמעט כל אתר מציע מספר מסלולים, שמוארים עד השעה 22:00 בלילה. לחובי הז'אנר מדובר בחגיגה אמיתית. לאחר הגלישה היפנים אינם מותרים על טבילה במרחצאות חמים, "אונסן", סוג של סטיה קולקטיבית מפנקת במיוחד. מרחצאות כאלו ישנם בכל אתר וזו היא חויה שלא כדאי לותר עליה, במיוחד לאחר יום גלישה מתיש. מי שלא טבל את גופו הדוי ב"אונסן" פתוח, שרוי במים המרגיעים אל מול נופי הלילה הקסומים, כאילו לא היה ביפן מימיו.
היפנים הם עם אקטיבי במיוחד, מה שמתבטא גם באופן בו הם משתדלים לדחוס אל תוך חופשות הסקי שלהם כמה שיותר בילוים. בהתאם, בכל אתר תמצאו שפע של מועדונים,  פאבים, מקומות בילוי שונים ומשונים והמון, אבל המון מסעדות. בכל האתרים ישנו שפע אדיר של מסעדות, קטנות וגדולות, המגישות את המאכלים המקומים – סובה, אודון, דגים ומיני תמנונים, וכמובן, סושי. בליוי צמוד של הבירות המקומיות, אסאי וסאפורו, החופשה כולה מקבלת צבע מענין ואחר.

עלויות
יפן היא אינה מדינה זולה ולמעשה אף נחשבת ליקרה מאוד, אך חופשת סקי בה היא לאו דוקא מותרות לעשירים מופלגים בלבד. סקי-פס יומי עולה בערך כ-4000 ין, שהם כ- 170 שקלים.ישנן שתי דרכים בדוקות להוזיל עלויות: הראשונה היא לבחור בעסקת חבילה הכולת את כל הדרוש, מציוד ועד לינה, כך שהכול ידוע מראש וברור. השניה היא לצאת לחופשה באתר קטן יותר, שם המחירים על פי רוב נמוכים באופן משמעותי.
חשוב לזכור שהיפנים הם עם קטן-מידות יחסית למפלצות המערב, כך שמי שאינו מביא איתו ציוד עשוי להיתקל בעיה אמיתית, כשינסה למצוא נעלים במידות אזוטריות כמו 44...

 

 

 


 

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ