האתר הטוב ביותר בעולם…!
אתר סקי ט">
עמוד הבית
עמוד הבית

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

עמוד הבית
אתרי סקי
ציוד סקי
חוויות גולשים
ביה"ס לסקי
כללי

   וידאו 

   חדשות 

   סקירת אתרי סקי 

   ספקי חופשות סקי 

   לוח יד שניה 

   לינקים 

ראשי > אתרי הסקי הטובים באירופה | סקיגייד
שתף  
Glisha החרמון - האתר מס 1

החרמון החרמון… "סקי ריזורט" על פי אנשי האתר, גבעה עם שלג רטוב על פי גולשי הסקי, בזבוז זמן על פי כמה וכמה גולשים שחושבים שראו עולם. החרמון, החרמון…האתר הטוב ביותר בעולם…?סליחה??
האתר הטוב ביותר בעולם…!
אתר סקי טוב צריך להיות גדול – החרמון קטן. אתר סקי טוב צריך הרבה רכבלים מהירים – את כמות הרכבלים בחרמון אפשר לספור על פחות מיד אחת והם לא סוחבים בעליה…
אתר סקי טוב צריך הרבה מסלולים רחבים וארוכים – גם את המסלול הארוך בחרמון מסים גולש מוצע תוך מספר דקות. באתר טוב צריך להיות לפחות HALF-PIPE אחד SNOW PARK אחד – בחרמון אחראים הסקי פטרול על "מחיקת" וחסימת כל תלולית שלג בשטח.
באתר טוב צריך אפרה-סקי מגון, בחרמון האפרה מסתכם בפיתה דרוזית עם לבנה…
אז איך בדיוק הפך החרמון שלנו לאתר הטוב בעולם? אתר החרמון נפתח לגולשים בשנת 1971, כאשר בו שני רכבלים ומסלול אחד "ואדי מועדון" אשר שירת בנאמנות את הכמות המצומצמת של גולשי הסקי שהיתה באותה תקופה בארץ.
בשנת 1983 נפתח בקרול תרועה המסלול השני בחרמון הידוע כ"ואדי חתול" מסלול רחב ונוח יותר מקודמו לגולשים בינונים שדרך הגישה אליו המקיפה את צלע הר מתאימה גם לתרגול סלום קצר- בין ילדים מעוכים בצידי הדרך לבין גולשים בג'ינס שכמובן חשבו שהמסלול "קטן עליהם". מאוחר יותר נפתחו שני מסלולים קצרים עם מעליות נגרות שלא הוסיפו הרבה לענין באתר.
כל אותה תקופה היה אתר החרמון תחליף קרוב למדרונות האירופים ודרך נוחה "לשבור את הקריז" למכורים שבינינו – לא יותר. המהפכה החלה בשנות ה- 90, תופעה שבתחילה נראתה לגולשי הסקי כקוריוז זמני – גולשי הסנובורד –מופרעים, בלגניסטים, חוליגנים ושאר שמות תואר מחמיאים שנמעו מכל פינה אך התופעה החלה תופסת תאוצה. משנה לשנה גדל משפר גולשי הסנובורד ותופעה שבתחילה נראתה שולית התבסה לה במהרה.
שנת המפנה האמיתית היתה 1997 עם הקמת רכבל חדש במסלול ה"שיאון" ורכבל חדש לפיסת "מועדון" ו"חתול". את האתר החלו לפקוד מאות גולשי סנובורד מידי יום אשר חיפשו דרכים אלטרנטיביות לגלישה על הר- גולשי הסנובורד אשר ידועים בחיבתם הגדולה ל-OFF-PISTE ולקפיצות מצאו את אשר ביקשו במדרונות השיאון אש בתקופה טובה ומבורכת בשלג נותנים מענה מצוין לכך. בעונות הראשונות של שנות ה- 90 פגשו הגולשים אשר ירדו מחוץ למסלולים באנשי הפטרול אשר אימו ליטול מהם את הסקיפס (ולעיתים אף קימו את איומם) – כיון שהם מסכנים את עצמם, את הגולשים האחרים ואף פוגעים בציוד המושכר. גולשי הסנובורד שידועים בתור "מופרעים חסרי חינוך" לא ניסו לתקן מיתוס זה אלא טיפחו אותו במרץ והמשיכו לגלוש באזורים האסורים.
שיא המהפכה היה בעונת 1999/00 אשר היתה עונה מבורכת בשלג, כבר ביום פתיחת האתר הציפו גולשי הסנובורד את המסלולים, כמויות השלג שירדו באתר מידי שבוע ואיכותו הביאו לכך שכל דקת גלישה על המסלול היתה בזבוז זמן מיותר, ועשרות גולשים שיודעים ולא יודעים לגלוש החלו לנסות ולגלוש בין הרכבלים הראשים ובמורד הצפוני של השיאון, מול שטף גולשי ה-OFF-PISTE לא יחכלו אנשי הסקי פטרול להתמוד והרימו ידים, הכוח הכלכלי של ענף הסנובורד עשה את שלו (כמו בכל העולם – רק קצת באיחור).
החרמון אמנם אתר קטן ובו מעט מסלולים אך זהו גם יתרונו אל מול אתרי הסקי הענקים באירופה.
התמצאות באתר קלה ואין סכנה שתסים את הגלישה ב-OFF-PISTE בכפר שויצרי מרוחק עשרות קילומטרים מהרכבלים או גרוע מכך תמצא את עצמך לפני מצוק אדיר ותאלץ לכת את כל הדרך חזרה. אמנם קימת תאורטית האפשרות לגלוש ולהגיע לידידינו הטובים בסוריה או לבנון אך בפועל זה לא קורה.
לאחר מספר ימי גלישה יודע הגולש מה מסתר מאחורי כל סיבוב והיכן הקפיצות הכי טובות – ידע שמקנה הנאה רבה וחוסך זמן בחיפוש מקומות איכותים לגלישה. באירופה סכנת מפולות השלגים היא אמיתית וגולש ישראלי מוצע שאינו מודע לסכנה זו מביא את עצמו לסכנת חים לא פעם, החרמון – עוד לא שמע את המילה מפולת. למרות גודלו משופע אתר החרמון ברמפות טבעיות בגדלים שונים וצוקים קטנים מהם ניתן לקפוץ, העצים והסלעים שהם חלק מהתואי הטבעי של השטח רק מוסיפים לדרמה והופכים את החרמון ל- SNOW-PARK טבעי.
הבעיה הגדולה בחרמון היא, הגולשים, אשר מרביתם חסרים את הניסיון ואת הידע שבעזרתו ניתן לגלוש בהנאה ובטחה, ואינם מודעים ל"קוד התנהגות" המקובל באתרי-סקי בכל העולם. בנוסף לא מודעם הגולשים לסכנות שקימות בחרמון כמו – סלעים שמכוסים שכבת שלג דקה או קרח אשר נוצר בתקופות מסוימות עקב הפרשי טמפרטורה גדולים בין היום לילה. שכבת קרח זו גורמת לאיבוד שליטה ולפציעות רבות וקשות.
עקב תאונות אלו מנסים אנשי הסקי פטרול לשמור על הגולשים ולאסור כניסה למסלולים המסוכנים אך כמובן שידם קצרה. אנשי האתר מתאמצים באמת ובתמים לשפר את השירות לגולשים, ובשנים האחרונות הורחב המבנה המרכזי ונוספו קופות לרוחת הגולשים. לא נותר לנו אלא לקות כי יום אחד ילמדו הגולשים הישראלים  כי להיות קמיקזה אינו חכמה גדולה וכי גלישה לא בקרה וידע- תסתים בפציעה, ולבקש כי יוקם באתר SNOW-PARK אמיתי אשר יהיה תחת פיקוח ויתאים לרמות שונות בו יוכלו הגולשים לקפוץ להנאתם בטחה וימנעו פציעות מיותרות בגל חוסר הכרות עם השטח.
ולסיום
למרות שלחרמון יש את החסרונות שלו מבחינת מרחב תשתית ותרבות הגלישה, ולמרות שהתנסינו כבר בחוית גלישה רבות ומגונות באתרי סקי שונים ומשונים, נשאר החרמון ה"HOME RESORT" שלנו, והוא האתר אותו אנחנו הכי אוהבים.
אין כמו לקום באמצע שבוע עבודה (באמצע החים) בארבע בוקר לנסוע עם חברים בנופים המדהימים של הצפון והגליל, לגלוש יום מטורף בחרמון, אתר בו אתה מכיר כל סנטימטר, ליהנות מהשמש הישראלית החמימה, לתפוס קצת צבע ולסים בחומוס או פיתה דרוזית עם לבנה ושקיעה מדהימה על רקע הגולן.
לכן בשבילינו יהיה תמיד החרמון האתר מס' 1.

 
צור קשר  |   מי אנחנו  |   שלח לחבר  |   הפוך לדף הבית
© כל הזכויות שמורות לסקי-פס סקי וסנובורד בע"מ
Designed by Studio Arava    ZOD מערכות מידע בע"מ